„To nie moje dziecko!”. Dziecięcy udar mózgu – opis przypadku - Strona 2 z 2 - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

„To nie moje dziecko!”. Dziecięcy udar mózgu – opis przypadku

Diagnostyka

U dzieci nierzadko udar rozpoznawany jest z opóźnieniem przekraczającym 24 godziny, na co składa się rzadkie występowanie choroby, niedostateczna wiedza personelu medycznego, nietypowy obraz kliniczny i przebieg oraz złożona diagnostyka różnicowa, w której udar bierze się pod uwagę często na samym końcu. W razie podejrzenia udaru mózgu u dzieci diagnostyka powinna być przeprowadzona jak najszybciej, podobnie jak u dorosłych.

Badanie neuroobrazowe jest podstawowym badaniem w diagnostyce udaru mózgu u dzieci. Zazwyczaj pierwszym wykonywanym badaniem jest tomografia komputerowa (TK) głowy, z uwagi na szybką i łatwą dostępność w wielu ośrodkach. Badaniem zdecydowanie dokładniejszym jest magnetyczny rezonans jądrowy (MRI), szczególnie z opcją naczyniową (MRA), jednak nie jest to metoda tak łatwo i szeroko dostępna jak TK. Magnetyczny rezonans jądrowy umożliwia wykrycie ostrego niedokrwienia mózgu, ujawnia ostre i przewlekłe zmiany krwotoczne, a także jest badaniem rozstrzygającym u pacjentów, u których dopiero podejrzewa się udar.

Oprócz badania obrazowego diagnostyka obejmuje EKG, echo przezprzełykowe, badania laboratoryjne, tj. m.in. morfologia, układ krzepnięcia, jonogram, mocznik, kreatynina, glukoza, CRP, badanie ogólne moczu oraz badanie płynu mózgowo-rdzeniowego (przy podejrzeniu krwotoku podpajęczynówkowego lub neuroinfekcji) (4).

Leczenie

Leczenie udaru mózgu u dzieci zależne jest od lokalizacji i mechanizmu powstania udaru. Wspólnym mianownikiem postępowania jest ciągła ocena pacjenta według schematu ABC, dążenie do normotermii i normoglikemii oraz kontrola drgawek.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Reklama
ratownicy24-na-ratunek
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.