Toksyczne działanie wybranych popularnych pokarmów - ratownicy24.pl

Toksyczne działanie wybranych popularnych pokarmów

substancje szkodliwe
fot.iStock

W niniejszym artykule przedstawiono działanie substancji szkodliwych zawartych w popularnych produktach takich jak: pomidory, ziemniaki, herbata, czekolada, ananas czy gałka muszkatołowa. Opisano także objawy, jakie mogą wystąpić w wyniku zatrucia, oraz to, jakie leczenie zastosować.

Słowa kluczowe
toksykologia żywienia, substancje szkodliwe, teofilina

Nie od dziś wiadomo, że to, co jemy, ma wpływ, na nasze zdrowie. Od kilku lat modne stało się spożywanie pokarmów tzw. BIO, z rolnictwa ekologicznego, a jednocześnie często do samego przygotowania posiłku przykłada się często niewiele uwagi. Tymczasem często nie tylko w samej jakości produktu, ale również w sposobie jego przygotowania leży źródło związków wpływających negatywnie na nasz organizm. Ponadto powszechnie dostępne są substancje i pokarmy aktywnie wpływające na nasz dobrostan.

Niektóre substancje uzależniające są po prostu popularnymi używkami spożywanymi na co dzień przez ludzi na całym świecie. Do tej grupy należą poprawiające koncentrację i samopoczucie metyloksantyny, jak kofeina, teofilina czy teobromina zawarte w kawie, herbacie czy czekoladzie. Mimo że są to substancje bardzo popularne, w większych ilościach mogą spowodować objawy toksyczne, jak: niepokój, tachykardię, problemy z koncentracją i zasypianiem, a czasem paradoksalną senność. Istotne jest działanie u kobiet w ciąży i karmiących piersią, ponieważ czas połowicznego półtrwania wydłuża się z około 5 godzin w przypadku do...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Komentarze

reklama
reklama

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.