Uraz termiczny u pacjenta pediatrycznego - ratownicy24.pl

Uraz termiczny u pacjenta pediatrycznego

uraz termiczny
Fot. iStock

Odsetek poszkodowanych w wyniku oparzeń stanowi niewielki procent wyjazdów ZRM, tym bardziej może to powodować trudność z uwagi na małe doświadczenie członków zespołów. Szacuje się, że od 50 do 80% wszystkich przypadków oparzeń stanowią oparzenia dzieci. Leczenie przeciwbólowe pacjentów pediatrycznych poszkodowanych w wyniku oparzeń sprawiało niebywały problem członkom ZRM. Uzyskało je jednie 16,57% osób. Brak leczenia przeciwbólowego jest błędem.

Słowa kluczowe
pacjent pediatryczny, ratownictwo medyczne, oparzenie

Pacjenci pediatryczni to najmniejsza grupa pacjentów spotykanych w Zespole Ratownictwa Medycznego (ZRM). Skutkuje to tym, że w trakcie kontaktu ZRM z pacjentem pediatrycznym możemy napotkać wiele problemów. Mogą one dotyczyć wielu elementów. Od trudności samego prawidłowego nawiązania kontaktu do wdrożenia medycznych czynności ratunkowych. Powyższe problemy oraz ich częściowe rozwiązanie zostały przedstawione na przykładzie urazów termicznych w tej grupie pacjentów.

Epidemiologia

Szacuje się, że od 50 do 80% wszystkich przypadków oparzeń stanowią oparzenia dzieci. Publikacje wskazują, że najczęstsze przyczyny, bo aż 85%, stanowią oparzenia spowodowane gorącymi płynami. Można zauważyć, że te dane są zbliżone do danych z lat wcześniejszych, kiedy to oparzenia cieczą stanowiły 70% wszystkich innych oparzeń. Z analizy badań przepr...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.