Urazy u pacjentów przyjętych na SOR z powodu terapii wysokoenergetycznej - ratownicy24.pl

Wyszukaj w serwisie

Urazy u pacjentów przyjętych na SOR z powodu terapii wysokoenergetycznej

Celem badania jest ocena częstości, z jaką występują urazy u pacjentów przyjętych do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR) po wyładowaniu ICD. Grupę badaną stanowiło 56 pacjentów w wieku 62 ± 11,8 lat, w tym 44 (78,6%) mężczyzn, przyjętych na SOR z powodu terapii wysokoenergetycznej.

Słowa kluczowe
wszczepialny kardiowerter-defibrylator, urazy, elektrowstrząs, utrata przytomności

Implantowany kardiowerter-defibrylator (ICD) jest urządzeniem stosowanym w prewencji nagłego zgonu sercowego u pacjentów z jego wysokim ryzykiem (1). W przypadku wystąpienia arytmii serca u pacjenta może dojść do utraty przytomności na skutek spadku przepływu krwi przez mózg poniżej wartości progowych do utrzymania stanu przytomności. Czas od detekcji arytmii poprzez ładowanie kondensatora kardiowertera defibrylatora aż do dostarczenia terapii wysokoenergetycznej może wynieść nawet kilkanaście sekund. Również pierwszy elektrowstrząs może okazać się nieskuteczny i urządzenie dostarczy kolejne wyładowanie/a, zanim przerwie arytmię serca.

Czas od wystąpienia arytmii do jej przerwania może być istotnie dłuższy niż czas, po jakim dochodzi do utraty przytomności w wyniku spadku przepływu [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Targi IFRE-EXPO w Kielcach
Poznaj nasze serwisy