Walka o podwyżki dla ratowników medycznych
13 lipca odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Wspomniany projekt przygotowały pielęgniarki, które tego dnia pojawiły się w Sejmie.
Czytanie dotyczyło zmian w ustawie o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Projekt przygotowały pielęgniarki i położne zrzeszone przy Ogólnopolskim Związku Zawodowym Pielęgniarek i Położnych.
Co zakłada projekt ustawy o wynagrodzeniach?
Zakłada on podniesienie współczynników pracy w tabeli płac dla 5. i 6. grupy zawodowej, co oznacza, że po jego wprowadzeniu podwyżki obejmą m.in.:
- ratowników medycznych,
- pielęgniarki,
- fizjoterapeutów,
- diagnostów laboratoryjnych
- oraz farmaceutów.
Według zgłoszonego projektu ustawy współczynniki wzrosłyby z 1,02 na 1,19 oraz z 0,94 na 1,09.
Większość opozycyjnych klubów zdecydowała się na poparcie zmian w ustawie, które zaproponowały pielęgniarki. Natomiast partia rządząca proponuje, aby zmiany regulacji wynagrodzeń odbywały się po konsultacjach w Zespole Trójstronnym. Wiceminister zdrowia Piotr Bromber podkreśla także, że w tym roku podwyżki płac w ochronie zdrowia wyniosły 10 mld zł. Z kolei w 2022 roku było to 18,5 mld zł.
Atrakcyjność zawodu
Krystyna Ptok przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych tłumaczy, że statystyki biją na alarm. Tylko 60 procent absolwentów kierunków pielęgniarskich podejmuje pracę w zawodzie. Przewodnicząca podkreśla, że absolwenci nie widzą ścieżki rozwoju i atrakcyjności zawodu.
Co dalej z ustawą?
Podczas kolejnego posiedzenia Sejmu (28 lipca) odbędzie się głosowanie nad skierowaniem projektu do dalszych prac w Komisji Zdrowia, jak również do Komisji Finansów.
Czytaj także >> Podstawowe zasady wykonywania zawodu ratownika medycznego w świetle nowej ustawy