Wielkopolska: tylko 10 karetek covidowych - ratownicy24.pl

Wielkopolska: tylko 10 karetek covidowych

10 karetek covidowych
fot.: iStock

Tylko 10 karetek covidowych do obsługi pacjentów z koronawirusem jeździ obecnie w Wielkopolsce. W związku z tym, pacjentów m.in. z objawami zakażenia wożą głównie karetki systemowe.

W Wielkopolsce obecnie stacjonuje 121 karetek Państwowego Ratownictwa Medycznego. 88 z nich to karetki podstawowe, natomiast 33 są specjalistyczne. Takimi danymi dysponują służby wojewody wielkopolskiego. W związku z pandemii, do obsługi pacjentów z koronawirusem przeznaczono 10 karetek covidowych.

W rozmowie z PAP, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu, Robert Judek powiedział, że do pacjentów z koronawirusem w głównej mierze wyjeżdżają karetki systemowe. Potwierdzeniem jego słów są dane, według których od początku października systemowe karetki WSPR transportowały oraz udzielały świadczeń zdrowotnych 105 pacjentom zakażonym bądź podejrzewanym o zakażenie koronawirusem.

Czas obsługi poszczególnych zdarzeń rzeczywiście się wydłużył. W przypadku pacjentów u których występują objawy mogące świadczyć o zakażeniu koronawirusem czas zabiera chociażby sama konieczność zastosowania środków ochrony osobistej. Trzeba ustalić, czy są miejsca w szpitalnych izolatoriach, czy szpital jest w stanie przyjąć pacjenta. Do tego dochodzą bardzo częste informacje o wyłączeniu oddziałów z powodu zakażenia lub braku miejsc – wyjaśnił Robert Judek.
Jak się okazuje, obecnie czas realizacji zleceń wynosi do 4 godzin z uwzględnieniem dekontaminacji ambulansu.

Według rzecznika WSPR, ratownictwo medyczne przejęło dużo obowiązków POZ i opieki specjalistycznej. Ratownicy często są traktowani jako zamiennik podstawowej opieki zdrowotnej.

Źródło: PAP

reklama

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.