Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi ma przyjąć studentów już 1 października 2026 roku - ratownicy24.pl
Reklama
Centrum Triage - Kurs Doskonalący dla ratowników medycznych

Wyszukaj w serwisie

Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi ma przyjąć studentów już 1 października 2026 roku

Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi ma przyjąć studentów już 1 października 2026 roku
fot. iStock

15 maja br. Sejm przyjął ustawę o utworzeniu Wojskowej Akademii Medycznej (WAM) w Łodzi. Pierwszym uruchomionym w ramach tej uczelni wydziałem ma być wydział nauk o zdrowiu z kierunkiem ratownictwo medyczne. Studenci będą mieli możliwość kształcenia się na nim już od października 2026 roku. W kolejnym roku akademickim – 2027/2028 – ruszy kierunek lekarski.

Przypomnijmy, że Wojskowa Akademia Medyczna funkcjonowała w Łodzi od 1958 roku. W 2002 roku została zlikwidowana, a obecnie trwają prace związane z jej reaktywacją. Formalnie uczelnia ta ma zacząć działać ponownie 1 lipca 2026 roku. „Wszystko wskazuje na to, że jest to możliwe, jeśli pod uchwaloną przez parlament ustawą uzyskamy podpis pana prezydenta” – mówi zastępca dowódcy Wojsk Medycznych i pełnomocnik ministra obrony narodowej ds. tworzenia WAM płk Robert Gregulski. I dodaje: „Jest to bardzo ważne dla Łodzi, dla MON, ale też dla całego kraju, bo uczelnia medyczna będzie miała wpływ na odporność państwa”.

Studenci jako pełnoprawni żołnierze

Zgodnie z założeniem WAM będzie równocześnie akademią medyczną i jednostką wojskową. Ideą uczelni będzie udoskonalanie metod leczenia w ramach medycyny polowej i usprawnianie działania personelu medycznego w warunkach kryzysów. Program nauczania ma bazować m.in. na doświadczeniach wynikających ze współczesnych konfliktów zbrojnych. Chodzi przy tym jednak nie tylko o aspekty związane z udzielaniem pierwszej pomocy poszkodowanym czy z ich ewakuacją z terenu pola walki. Program zakłada szerszą perspektywę, która obejmie całościową organizację polowej służby zdrowia.

„Prace organizacyjne zmierzają do tego, żeby powołać medyczną jednostkę wojskową, która na czas wojny będzie zmobilizowana. Wszyscy pracownicy i studenci od razu staną się pełnoprawnymi żołnierzami i będą mieli odpowiedni przydział mobilizacyjny, a więc z góry określone zadania, i bez zbędnej zwłoki będą mogli przystąpić do realizacji zabezpieczenia medycznego”

– informuje płk Robert Gregulski.

A co z osobami, które obecnie kształcą się na łódzkim uniwersytecie? „Wszyscy studiujący na wydziale wojskowo-lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi dokończą naukę na obecnych zasadach. Natomiast w dniu wejścia w życie ustawy o WAM oni także staną się żołnierzami jednostki – Wojskowej Akademii Medycznej. WAM zapewni im wszystko, czego będą potrzebować w wojsku, od sznurówek przez fartuchy po mundur” – podkreśla płk Gregulski.

Na start uczelnia planuje zatrudnić około 200 nauczycieli akademickich. Umowy o pracę podpiszą specjaliści pozyskani z różnych miejscowości w kraju, a także zagraniczni naukowcy i eksperci.

Źródło: termedia.pl


Wykup dostęp do serwisu ratownicy24.pl i korzystaj z materiałów, dzięki którym usprawnisz swoją pracę. Kliknij TUTAJ i dowiedz się więcej!

Reklama
Poznaj nasze serwisy