Wsparcie psychologiczne dla personelu służb ratowniczych na przykładzie Programu Debriefing Falck - ratownicy24.pl

Wsparcie psychologiczne dla personelu służb ratowniczych na przykładzie Programu Debriefing Falck

debriefing
fot. iStock

Zdarzenia krytyczne i stres z nimi związany są nieodłącznymi elementami pracy w ratownictwie medycznym. Skuteczne i zdrowe rozładowywanie napięcia jest ważną umiejętnością i kompetencją osobistą. Jeśli własne mechanizmy obronne pracownika wspierane są przez odpowiednie procedury rekomendowane przez pracodawcę, to łatwiej jest utrzymać dobry stan psychofizyczny. Falck Medycyna stosuje Program Debriefing polegający na wspieraniu psychologicznym pracowników zatrudnionych w ratownictwie medycznym.

Słowa kluczowe

debriefing, defuzing, wsparcie psychologiczne, ratownictwo medyczne, trauma, stres

Zauważa się powszechnie panującą opinię, że w Państwowym Ratownictwie Medycznym (PRM) wsparcie psychologiczne nie działa lub go w praktyce nie ma. Istnieje niewiele instytucji działających w ramach PRM, które zatrudniają psychologów. Policja, Państwowa Straż Pożarna czy inne służby mundurowe mają zatrudnionych psychologów; osobną kwestią jest odpowiedź na pytanie, czy liczba tych specjalistów jest wystarczająca. Kluczem do zrozumienia wsparcia psychologicznego, bez względu na rodzaj służb ratunkowych, jest fakt, że pomoc psychologa jest potrzebna najczęściej w niewielkim odsetku przypadków (1). Zatem co sprawia, że pracownicy ratownictwa medycznego skutecznie pracują, pomimo kont...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.