Wspólne zajęcia studentów ratownictwa medycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Akademii Pożarniczej

W dniu 20 maja 2025 roku na mocy uzgodnień pomiędzy Warszawskim Uniwersytetem Medycznym a Akademią Pożarniczą w Bazie Szkolenia Poligonowego i Innowacji Ratownictwa APoż w Nowym Dworze Mazowieckim odbyły się zajęcia z zakresu medycyny pola walki. W zajęciach wzięło udział sześćdziesięciu studentów. Za zaplanowanie i przeprowadzenie zajęć odpowiadali wspólnie wykładowcy WUM i APoż.
Celem zajęć było praktyczne przeszkolenie uczestników w sytuacjach związanych z udzielaniem pomocy poszkodowanym w warunkach sytuacji o podwyższonym stopniu ryzyka dla osób udzielających pomocy. Zajęcia zostały podzielone na trzy etapy. Pierwszym etapem był wykład mający na celu określenie zakresu procedur medycznych udzielanych w poszczególnych strefach działań taktycznych oraz tworzenie polowych punktów zbiórki poszkodowanych i organizowanie ewakuacji.
Kolejnym etapem wspólnego szkolenia były warsztaty z zakresu zastosowania opasek uciskowych, tamowania krwotoków z miejsc przejściowych, a także schematu badania urazowego przydatnego w postępowaniu z poszkodowanym w warunkach medycyny pola walki. Kulminacją zajęć były scenariusze symulujące zdarzenia z dużą liczbą poszkodowanych, których założeniem było połączenie wiedzy zdobytej zarówno w trakcie zajęć realizowanych programowo, jak i zajęć realizowanych w ośrodku APoż. Studenci stanęli przed wieloma wyzwaniami, takimi jak środowisko, w jakim przyszło im udzielać pomocy, ograniczenia sprzętowe, presja czasu, a także duża liczba poszkodowanych napływających w bardzo krótkim czasie.
Wspólne zajęcia studentów ratownictwa medycznego WUM i APoż były pierwszym tego typu przedsięwzięciem i będą kontynuowane w przyszłości.
Źródło: materiały prasowe/ WUM i Apoż
Wykup subskrypcję serwisu ratownicy24.pl i zyskaj dostęp do materiałów, dzięki którym usprawnisz swoją pracę. Kliknij TUTAJ i dowiedz się więcej!