Zaburzenia rytmu serca u dzieci – tachyarytmie – postępowanie ratownicze - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Zaburzenia rytmu serca u dzieci – tachyarytmie – postępowanie ratownicze

Do najczęściej występujących zaburzeń rytmu serca u dzieci i młodzieży zaliczamy tachykardię zatokową (ST). Tachykardia zatokowa jest zazwyczaj dobrze tolerowana i ustępuje po usunięciu przyczyny oraz nie wymaga specjalnego postępowania terapeutycznego. Arytmia, jaką jest częstoskurcz, to u dzieci istotny problem kliniczny. W Polce napadowe częstoskurcze komorowe i nadkomorowe są rozpoznawalne u kilkuset dzieci rocznie. Częstoskurcz nadkomorowy (SVT) jest najczęściej stwierdzany w populacji dziecięcej z prawidłową anatomią serca. Szacunkowa częstość występowania SVT jest oceniana na 0,1% do 0,4%. Opisywano również predyspozycję rodzinną do występowania SVT.

Słowa kluczowe
tachykardia, tachyarytmie, częstokurcz nadkomorowy, zaburzenia rytmu serca

Tachykardia występuje powszechnie wśród wielu chorób i jest to najczęstsze zburzenie rytmu serca u dzieci. Mogą ją wywoływać choroby niekardiologiczne lub kardiologiczne stany zagrażające życiu. Choroby niekardiologiczne to między innymi stany z przyspieszonym metabolizmem, np.: ciężkie zakażenia (posocznica), gorączka, hipoglikemia w mechanizmie pobudzenia wegetatywnego układu adrenergicznego, guz chromochłonny, niektóre zatrucia, ciężkie odwodnienie i wstrząs. Kardiologiczne stany zagrażające życiu to: tachyarytmie przebiegające z niestabilnym stanem hemodynamicznym chorego, zapalenie mięśnia sercowego oraz ciężka niewydolność serca związana z chorobami układu krążenia. W tym przypadku istotne jest leczenie przyczynowe.

Aby rozróżnić ST od częstoskurczu nadkomorowego (SVT), bardzo istotny jest wywiad. Wywiadowi wskazującemu na odwodnienie lub zakażenie zazwyczaj towarzyszy ST, w przypadku SVT w wywiadzie nie ma uchwytnych informacji ułatwiających rozpoznanie i często rozpoczyna się nagle. Przyspieszona czynność serca u dziecka wywołuje: męczliwość, płaczliwość, rozdrażnienie, utratę apetytu i kołatanie serca. Może prowadzić także do niewydolności serca.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Reklama
ratownicy24-na-ratunek
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.