Zarządzanie czynnościami medycznymi w przypadku klęski żywiołowej lub katastrofy
Klęski żywiołowe oraz katastrofy to ogromne wyzwanie dla instytucji państwa powołanych do udzielania pomocy. Kluczowe znaczenie w zarządzaniu czynnościami medycznymi w przypadku takich zdarzeń mają właściwe zarządzanie, organizacja i logistyka, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób pracujących przy zdarzeniu. Znajomość poszczególnych faz działania przez wszystkich pomagających pozwala usprawnić proces przechodzenia z fazy do fazy. Plany działania tworzone odgórnie, bez udziału praktyków zazwyczaj spotykają się z niezrozumieniem i nie są stosowane w sytuacjach rzeczywistych.
Słowa kluczowe
katastrofa, klęska żywiołowa, ratownicy, udzielanie pomocy, fazy organizacji pomocy
W naszej szerokości geograficznej do większych klęsk żywiołowych dochodzi co kilka, kilkanaście lat. Kataklizmy mogą powodować wiele ofiar (rannych i zabitych) oraz zniszczenia infrastruktury, również tej pomocowej.
Tradycyjnie katastrofy dzieli się na naturalne (np. huragany, trzęsienia ziemi) i te spowodowane przez ludzi (np. zawały budowlane, akty terroru). Drugi podział zakłada rejon, którego dotyczy zdarzenie (np. lokalne, duże – krajowe, ogromne – na skalę [...]