Zasadność, skuteczność i bezpieczeństwo stosowania opaski uciskowej w środowisku cywilnym - Strona 4 z 4 - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Zasadność, skuteczność i bezpieczeństwo stosowania opaski uciskowej w środowisku cywilnym

Jeśli zaś chodzi o zasadność rutynowego użycia stazy taktycznej w warunkach cywilnych, należałoby analogicznie odnieść się do zgonów możliwych do uniknięcia, lecz tematowi temu w środowisku cywilnym nie poświęcono jak dotąd wiele uwagi. Nieliczne przeprowadzone na tym polu badania wykazały, że zjawisko to istotnie występuje także w warunkach cywilnych – odsetek zgonów możliwych do uniknięcia znajduje się zwykle w przedziale pomiędzy od 10,7% (9) do 12,9% (10) zgonów w wyniku urazów, brak jednak szczegółowych danych, które pozwoliłyby określić, jak wiele z nich było związanych z utratą krwi.

Wnioski

Powyżej wymienione badania dowodzą, że opaska uciskowa w pewnych sytuacjach może być wskazana nie tylko w medycynie pola walki, lecz także w cywilnym ratownictwie medycznym. Należy opracować wytyczne, które zapobiegać będą jej nieuzasadnionemu użyciu, jednak w przypadkach masywnych krwotoków zatamowanie upływu krwi przed wystąpieniem objawów wstrząsu hipowolemicznego jest czynnikiem decydującym o życiu pacjenta, a właśnie staza jest najskuteczniejszą i najszybszą, a ponadto względnie bezpieczną metodą kontroli krwotoków kończynowych.

Choć wymienione badania nie wykazały występowania negatywnych efektów stosowania opasek uciskowych, to jednak przedłużające się nadmiernie niedokrwienie i ucisk na nerwy z pewnością może być przyczyną działań niepożądanych. Zasadne wydaje się zatem stosowanie stazy jako środka pierwszego rzutu w przypadkach masywnych krwotoków kończynowych w celu jak najszybszego zatamowania upływu krwi, a następnie szybkie zastąpienie jej inną skuteczną metodą tamowania krwotoku – na przykład opatrunkiem hemostatycznym lub tzw. packingiem rany.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Reklama
ratownicy24-na-ratunek
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.