Zawody medyczne: przed powrotem do pracy testy nie są konieczne - ratownicy24.pl

Zawody medyczne: przed powrotem do pracy testy nie są konieczne

zawody medyczne
fot.: iStock

W ostatnim czasie coraz częściej pojawiały się wątpliwości, czy osoby wykonujące zawody medyczne, powinny wykonywać test na COVID-19 przed powrotem do pracy. Ministerstwo Zdrowia wydało 14 września w tej sprawie komunikat.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w wydanym komunikacie, że osoby wykonujące zawody medyczne lub sprawujące opiekę nad osobami przebywającymi w domach pomocy społecznej, nie są zobowiązane do wykonania testów diagnostycznych w kierunku koronawirusa przed powrotem do pracy.

Ministerstwo podaje również, że wykonywanie badań może mieć jednak miejsce w sytuacji, kiedy ze względu na szczególne potrzeby podmiotu leczniczego albo domu opieki społecznej, podjęto decyzję o testowaniu.

W przypadku decyzji o testowaniu posiadanie dwóch ujemnych wyników badań RT-PCR (w odstępie 24 godzin) może stanowić przesłankę do automatycznego skrócenia izolacji:
• poniżej 10 dni u osób bez objawów klinicznych,
• lub poniżej 13 dni u osób, u których wystąpiły objawy kliniczne w trakcie przebiegu zakażenia.

Jeśli ewentualna potrzeba wcześniejszego powrotu do pracy nie występuje, pracownicy podlegają zasadom ogólnym w zakresie trwania i zakończenia izolacji, niezależnie od wykonywanej profesji.

Źródło: https://www.gov.pl/web/zdrowie/komunikat-ministerstwa-zdrowia-w-sprawie-wykonywania-testow-diagnostycznych-w-kierunku-sars-cov-2-covid-19

reklama

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.