Zmiany dla medyków w związku z COVID-19 - ratownicy24.pl

Zmiany dla medyków w związku z COVID-19

medycy
Fot. iStock

Już nie tylko więcej restrykcji w strefach żółtych czy czerwonych, ale także realne rozwiązana związane z pracą lekarzy, pielęgniarek czy ratowników medycznych.

Minister zdrowia Adam Niedzielski na wczorajszej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim poinformował, iż w najbliższym czasie zostaną przedstawione nowe rozwiązania, które ułatwią pracę medyków oraz zdejmą z nich ryzyko związane z walką z COVID-19.

W walkę tą mają być zaangażowani także lekarze innych specjalizacji, nie tylko chorób zakaźnych. Ministerstwo pracuje nad wprowadzeniem tzw. klauzuli dobrego Samarytanina. Ma ona sprawić by lekarze poczuli się bezpieczniej. Dlatego błędy, które będą popełnione nieumyślnie w czasie pandemii nie będą karane. Resort chce zwiększyć także dodatek za pracę w zagrożeniu SARS-CoV-2 dla medyków do wysokości 175 proc. wynagrodzenia. Ponadto każdy lekarz, ratownik czy pielęgniarka w przypadku izolacji lub kwarantanny otrzyma 100 proc. swojej pensji.

Rozwiązania dla ratowników

Usystematyzowanie pewnych procedur związanych z transportem pacjenta covidowego to kolejna kwestia, którą poruszył Niedzielski. Według niego koordynator ratownictwa medycznego będzie miał przywilej rozstrzygania sporów w postaci decyzji administracyjnej. Pozwoli to na wyciągnięcie konsekwencji w przypadku braku ich realizacji.

Zarówno premier jak i minister podziękowali za dotychczasową, tudną walkę medyków z koronawirusem.

Źródło: www. rynekzdrowia.pl

reklama

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.