10 najważniejszych rzeczy, które trzeba wiedzieć o analgezji u dzieci
W artykule zostało przytoczonych dziesięć najważniejszych rzeczy, które trzeba wiedzieć o analgezji dzieci wraz ze wskazówkami do praktycznego zastosowania. Autor po kolei wyjaśnia każdy z przytoczonych przykładów, powołując się na wybraną literaturę.
Słowa kluczowe
dzieci, analgezja, ból, pacjent pediatryczny
Najpełniejsza definicja bólu to „nieprzyjemne doznanie czuciowe i emocjonalne związane z faktycznym lub potencjalnym uszkodzeniem tkanek lub je przypominające”. Ból jest bardzo złożonym i subiektywnym stanem u każdego pacjenta.
W pediatrii tę złożoność potęguje fakt, że ratownicy medyczni nie spotykają się z pacjentami pediatrycznymi tak często, co powoduje większą nieznajomość i stres. Wyzwania związane ze szkoleniem ratowników medycznych i kontaktem z pacjentem pediatrycznym często prowadzą do mitów i nieporozumień.
Oto 10 ważnych rzeczy, które każdy z nas powinien wiedzieć o radzeniu sobie z bólem u dzieci:
1. Ból pediatryczny nie jest dobrze leczony
Ból jest powszechny u dzieci, a ponad jedna trzecia pacjentów pediatrycznych poza szpitalem skarży się na ból. Dwie trzecie tego bólu opisuje się jako intensywny lub ciężki (5). Mimo to w warunkach przedszpitalnych dzieci często obchodzą się bez analgezji (10). Trend ten nie ogranicza się do środowiska przedszpitalnego.
Przeprowadzone badanie wśród pacjentów oddziałów ratunkowych, u których występował silny ból towarzyszący złamaniu kości długich lub oparzeniu, wykazało, że pacjenci w przedziale wiekowym od 6. do 24. miesiąca życia nie otrzymywali żadnych środków przeciwbólowych (2).
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”