Archiwum Pytanie do eksperta - ratownicy24.pl

Pytanie do eksperta

Nie wiesz jakie wdrożyć postępowanie? Jaka procedura powinna być zastosowana? A może niejasny jest dla Ciebie któryś z przepisów? Postaramy się pomóc! Pytanie do eksperta to dział, w którym możesz rozwiać swoje wątpliwości, z zakresu medycyny ratunkowej, postępowania z pacjentem w warunkach szpitalnych, jak i przedszpitalnych. Zadaj pytanie naszemu ekspertowi, który podzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Zanim do nas napiszesz, zapoznaj się z listą pytań, które już zostały opublikowane.

Zachęcamy do tworzenia serwisu razem z nami!

lista pytań

Nasi eksperci

Piotr Szwedziński

Z wykształcenia ratownik medyczny, magister zdrowia publicznego. Prodziekan ds. organizacji i ratownictwa medycznego w Wyższej Szkole Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej oraz zastępca kierownika stacji Katowice w Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym w Katowicach.

Absolwent Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Ukończył studia podyplomowe z zakresu zarządzania w ochronie zdrowia, bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego, zarządzania zasobami ludzkimi w ochronie zdrowia oraz prawa w ochronie zdrowia.

Zwycięzca regionalnych i międzynarodowych mistrzostw w ratownictwie medycznym. Wieloletni instruktor kursów z zakresu ratownictwa medycznego oraz wykładowca akademicki uhonorowany nagrodą rektora w zakresie działalności dydaktycznej oraz nagrodą dla najlepszego wykładowcy na kierunku ratownictwo medyczne. Prelegent na ogólnopolskich konferencjach oraz autor i współautor wielu publikacji z zakresu ratownictwa medycznego i medycyny ratunkowej.

Michał Kucap

Absolwent wydziału lekarskiego z pododdziałem lekarsko-dentystycznym w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku ratownictwo medyczne. Obecnie doktorant Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Od 15 lat ratownik medyczny dyżurujący w Zespołach Ratownictwa Medycznego w Wojewódzkiem Pogotowiu Ratunkowym w Katowicach. Od niedawna kierownik Szkoły Ratownictwa w powyższym pogotowiu. Dodatkowo pełniący funkcję Wojewódzkiego Koordynatora Ratownictwa Medycznego woj. śląskiego. Wykładowca na kierunku ratownictwa medycznego i pielęgniarstwa na uczelniach wyższych. Prelegent na wielu sympozjach i konferencjach związanych z tematyką ratownictwa medycznego oraz medycyny ratunkowej. Autor wielu publikacji oraz uczestnik mistrzostw ratownictwa medycznego w charakterze zawodnika i sędziego.

Klaudiusz Nadolny

dr n. o zdr. Klaudiusz Nadolny z wykształcenia jest ratownikiem medycznym. Aktualnie pełni funkcję dyrektora RPR w Sosnowcu. Ukończył studia I stopnia na kierunku Zdrowie Publiczne o specjalności Ratownictwo Medyczne oraz studia II stopnia na kierunku Zarządzanie o specjalności Zarządzanie Kryzysowe. Ukończył również studia podyplomowe na kierunku „zarządzanie zasobami ludzkimi w ochronie zdrowia” oraz „prawo w ochronie zdrowia”.

Uzyskał tytuł Doktora Nauk o Zdrowiu na Wydziale Nauki o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (z wyróżnieniem). Od wielu lat udziela się naukowo w środowisku ratownictwa medycznego i medycyny ratunkowej.

Dr. n. med. o zdr.  Klaudiusz Nadolny od roku 2007 pracuje w Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym w Katowicach. Jest Kierownikiem Katedry Ratownictwa Medycznego w Wyższej Szkole Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej oraz Adiunktem na Wydziale Lekarskim w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach.

Jest członkiem wielu towarzystw naukowych oraz grup eksperckich w Ministerstwie Zdrowia i Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego w Warszawie.

Klaudiusz Nadolny jest autorem ponad 160 publikacji z zakresu ratownictwa medycznego. Autorem, współautorem ośmiu monografii naukowych.

Pełnił funkcję Kierownika personelu badawczego w Kardiomed Silesia w projekcie naukowym „Nomed AF”. Głównym zainteresowaniem naukowym Klaudiusza Nadolnego jest podnoszenie jakości udzielanych świadczeń medycznych przez członków zespołów ratownictwa medycznego w szczególności dotyczy to nagłego zatrzymania krążenia. Jest twórcą prospektywnego rejestru nagłego zatrzymania krążenia SIL-ROSC w województwie śląskim, rejestr wspólnie prowadzony jest z Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Jest jednym z inicjatorów stworzenia ogólnokrajowego rejestru nagłych zatrzymań krążenia POL-OHCA.

Laureat nagrody bł. Gerarda, w kategorii lekarz systemu, pielęgniarka systemu, ratownik medyczny. Zastępca Redaktora Naczelnego czasopisma "Progress in Medicine" oraz "Emergency Medical Service"


                
Sybilla Mańkowska-Brzozowska

Dr n. med. Sybilla Brzozowska-Mańkowska koordynator ratownictwa medycznego województwa lubuskiego, w przeszłości była kierownikiem Stacji Ratownictwa Medycznego w Nowym Szpitalu w Nakle i Szubinie, dyrektorem ds. medycznych Nowego ratownictwa Medycznego Grupy Nowy Szpital. Pracuje także w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym Wojewódzkiego Szpitala Klinicznego im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze. Obecnie jest w trakcie specjalizacji z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii.

Kierownik gorzowskiego SOR jest doktorem nauk medycznych. Tytuł ten zdobyła w 2009 r. na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, broniąc pracy pt. „Ocena porównawcza zastosowania alginianów wapniowych i maści enzymatycznych w leczeniu ran”.

Dr n. med. Sybilla Brzozowska-Mańkowska jest również absolwentką studiów podyplomowych z zakresie zarządzania służbą zdrowia.

Jednym z głównych zadań, jakie zarząd lecznicy postawił przed nową panią kierownik jest poprawa jakości obsługi pacjentów i wprowadzenie (do końca 2016 r.) systemu triage, w którym szybkość udzielonej pomocy pacjentowi zależeć będzie głównie nie od kolejności zgłoszenia się, ale od jego stanu zdrowia.

Dominik Chmiel

Dr n. o zdr. Dominik Chmiel jest adiunktem Wyższej Szkoły Rehabilitacji w Warszawie, gdzie pracuje z przyszłymi ratownikami medycznymi ucząc ich medycyny ratunkowej oraz międzynarodowych aspektów zdrowia publicznego. Współpracuje również z Wyższą Szkołą Gospodarki w Bydgoszczy na wydziale pielęgniarstwa oraz Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego, gdzie w ramach działalności Instytutu Ratownictwa Głuszy uczy studentów edukacji obywatelskiej ratownictwa głuszy. W ramach działalności Instytutu zajmuje się również hiperbarią tlenową w praktyce, prowadzi projekty naukowo badawcze w tym obszarze. Współpracuje z Na ratunek od wielu lat, jest również członkiem Rady Naukowej pisma i naszym autorem. Prywatnie jest szczęśliwym mężem i ojcem ;) Miłośnikiem dalekich podróży i pieszych wędrówek w lesie.

Lista pytań

Wentylacja pacjenta po zabiegu konikopunkcji
Wskazania do badania pacjenta per rectum i ginekologicznie
Kiedy można pełnić obowiązki kierownika ZRM?
Ryzyko urazu w grze w piłkę futsalową
Postępowanie z poszkodowanym z wbitym ciałem obcym, u którego doszło do zatrzymania krążenia
Przeciwwskazania do podawania tlenu w ratownictwie
Odbarczanie odmy prężnej
Poród przedwczesny w warunkach ZRM
Commotio cordis
Miastenia i przełom miasteniczny
Aby móc zadawać pytanie musisz być zalogowany
zaloguj się
lub
zarejestruj się
reklama

Sklep

Najnowszy numer czasopisma<br />
Na Ratunek 4/2022<br />
<br />
<br />
<br />
<br />

Najnowszy numer czasopisma
Na Ratunek 4/2022
20,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Standardy postępowania w ratownictwie medycznym<br />
część 2 <br />
<br />
<br />

Standardy postępowania w ratownictwie medycznym
część 2


44,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Długopis pediatryczny PediPen PRO <br />
<br />
<br />
<br />
<br />

Długopis pediatryczny PediPen PRO
29,00 zł

zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Elektrokardiografia w praktyce. Interpretacja i analiza przypadków w pracy ratownika medycznego (e-book)

Elektrokardiografia w praktyce. Interpretacja i analiza przypadków w pracy ratownika medycznego (e-book)

44,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.