Adenozyna jako element postępowania w częstoskurczach z wąskim zespołem QRS
Adenozyna jako lek
Adenozyna jest związkiem chemicznym naturalnie występującym w organizmie człowieka. Pełni pośrednią, ale ważną funkcję w przekazywaniu energii, kodowaniu informacji genetycznych oraz przekazuje informacje w szlakach transdukcji sygnału wewnątrz komórki. Zwalnia przewodnictwo w węźle przedsionkowo-komorowym. Nie ma natomiast większego wpływu na inne części mięśnia sercowego i drogi przewodzenia. Stąd też może być stosowana w celu przerwania zaburzeń rytmu serca pochodzenia nadkomorowego.
Adenozyna - działanie
W wyniku działania adenozyny otwierają się kanały potasowe w węźle zatokowym. Powoduje to hiperpolaryzację, a w efekcie – zmniejszenie pobudliwości jego komórek. Adenozyna blokuje także kanały wapniowe w węźle przedsionkowo-komorowym, powodując zmniejszenie szybkości przewodzenia. Oba te zjawiska przyczyniają się do zmniejszenia częstości impulsów docierających do komór i zwolnienia pracy serca (6). Okres półtrwania leku wynosi kilkanaście sekund (10-15 s) ze względu na szybki wychwyt przez erytrocyty i rozkład przez enzymy w nim zawarte. Z uwagi na to adenozynę należy podawać w szczególny sposób.
Wybraną dawkę leku pobiera się z fiolki i bez rozcieńczenia podaje przez kaniulę założoną do dużego naczynia żylnego (np. żyła w dole łokciowym). Preparat podaje się w szybkim wstrzyknięciu (1-3 s), po czym natychmiast przepłukuje się kaniulę 20 ml soli fizjologicznej. Napad pSVT powinien ustąpić w ciągu 1-2 minut. Zgodnie z Wytycznymi ERC 2015 dawka początkowa adenozyny dla osoby dorosłej w przypadku miarowego częstoskurczu z wąskimi zespołami QRS wynosi 6 mg, a kolejne dwie – po 12 mg. Jeżeli po podaniu dawki początkowej u chorego wystąpi blok przedsionkowo-komorowy, należy zaprzestać dalszego podawania leku.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”