Adenozyna jako element postępowania w częstoskurczach z wąskim zespołem QRS - Strona 4 z 4 - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Adenozyna jako element postępowania w częstoskurczach z wąskim zespołem QRS

Pacjenci z zespołem Wolfa-Parkinsona-White'a

U pacjentów z zespołem Wolfa-Parkinsona-White’a (WPW) podanie adenozyny może wywołać migotanie przedsionków z niebezpiecznie szybką czynnością komór (12). Opisywano także przypadki zgonu pacjentów bezpośrednio po zastosowaniu adenozyny w warunkach przedszpitalnych. Były one związane z nieprawidłowym rozpoznaniem postawionym przez członków ZRM. U obu pacjentów występowało migotanie przedsionków. Niestabilny stan wynikał z przyczyn pierwotnie oddechowych, czyli zatorowości płucnej i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (13). Autorzy niniejszej pracy nie znaleźli badań oceniających zdolność rozpoznawania pSVT przez członków ZRM w Polsce. W badaniach prowadzonych wśród polskich ratowników medycznych 52,77% ankietowanych poprawnie zidentyfikowało migotanie przedsionków w zespole WPW i 44,44% – częstoskurcz komorowy z pojedynczymi pobudzeniami zatokowymi. Tylko 22,22% ratowników medycznych znało kryteria rozpoznania zawału STEMI (14). Prawidłowe rozpoznanie pSVT przez ratowników medycznych w innych krajach sięga 75% (8).

Obserwacje prowadzone w Wielkiej Brytanii wskazały, że adenozyna może być bezpiecznie stosowana przez ratowników medycznych, a przerwanie napadu pSVT może być wykonane w miejscu zdarzenia bez konieczności transportu chorego do szpitala. Do badania zakwalifikowano pacjentów, u których w 12-odprowadzeniowym EKG stwierdzono częstoskurcz z wąskimi zespołami QRS, którzy nie mieli objawów niestabilności hemodynamicznej, a także u których nie występowały strukturalne bądź niedokrwienne uszkodzenie serca oraz przeciwwskazania do podania adenozyny. Jeżeli po zastosowaniu manewrów zwiększających napięcie nerwu błędnego i podaży adenozyny napad ustąpił, chory pozostawał w domu. Jako kryteria przewozu do szpitala przyjęto: nieprzerwanie lub powrót napadu pSVT, nieustąpienie objawów towarzyszących napadowi, nieprawidłowości w zapisie EKG (inne niż odwrócenie załamka T), pojawienie się objawów niestabilności. W wynikach badań zasugerowano, że takie postępowanie może obniżyć liczbę przyjęć do szpitala, co może także wypłynąć na koszty leczenia (15).

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Reklama
ratownicy24-na-ratunek
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.