Agresja jest, teraz trzeba sobie z nią radzić
Celem artykułu jest przybliżenie dostępnych metod i procedur, które znajdują zastosowanie w łagodzeniu konfliktów i nieporozumień pomiędzy personelem medycznym a sfrustrowanym i często agresywnym pacjentem lub jego bliskimi i świadkami pracy medyków. Istnieją sposoby na zmniejszenie ryzyka wybuchu zachowań agresywnych po stronie osób otrzymujących pomoc i niosących ją oraz metody radzenia sobie z aktami agresji słownej i fizycznej. W artykule można znaleźć konkretne wskazówki dotyczące radzenia sobie z sytuacjami niebezpiecznymi i bezpośrednio zagrażającymi również życiu pracowników zespołów ratownictwa medycznego oraz pracującym w oddziałach szpitalnych.
Słowa kluczowe
agresja, przemoc, radzenie sobie, zespół ratownictwa medycznego, szpitalny oddział ratunkowy
Trudny dostęp do lekarzy specjalistów i długie oczekiwanie w kolejce na wizytę przekładają się na zwiększenie liczby nieuzasadnionych wezwań zespołów ratownictwa medycznego (ZRM). W chwili przybycia na miejsce zdarzenia to ratownik lub lekarz skupia na sobie negatywne emocje ze strony pacjenta i jego bliskich. Negatywne emocje po stronie wzywających pomoc są najczęściej związane ze zbyt długim czasem dotarcia ZRM-u od momentu zgłoszenia, ale też często z kwestionowaniem zasadności pozostawienia pacjenta w domu. Osobną kwestią jest duża liczba wizyt u osób znajdujących się pod wpływem alkoholu i innych substancji psychoaktywnych. Zarówno sami pacjenci, jak i osoby z ich otoczenia są często również pod wpływem różnych substancji i mogą reagować agresywnie w stosunku do ZRM-u. Zachowania tego typu są określane jako agresja w miejscu pracy (1).
Jeśli doświadczasz „zdarzenia, podczas którego jesteś obrażany, zastraszany lub atakowany w okolicznościach związanych z twoją pracą, co stanowi wprost lub pośrednio zagrożenie twojego bezpieczeństwa, dobrego samopoczucia i zdrowia”, to zgodnie z definicją Komisji Europejskiej doświadczasz agresji w miejscu pracy (2).
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”