Akcja #NieKłamMedyka podbija Internet
W serwisach społecznościowych ruszyła akcja #NieKłamMedyka. Oficjalne profile zespołów ratownictwa medycznego oraz sami medycy zamieszczają zdjęcia i filmiki oznaczone właśnie tym hasztagiem. A wszystko po to, aby uświadomić pacjentów, że poprzez kłamstwo i nieodpowiedzialność narażają na niebezpieczeństwo nie tylko samych siebie, ale także tych, którzy walczą na pierwszej linii frontu z koronawirusem.
Ratownicy medycznie uczulają pacjentów, aby mówili wyłącznie prawdę. Dotyczy to nie tylko samych ratowników, ale także dyspozytorów medycznych i lekarzy pracujących na SOR-ach. Niestety, często zdarzają się sytuacje, ze ZRM jest traktowany jako transport zakaźny lub przewoźnik próbek a pacjenci wymuszają ich przyjazd do osób, które nie znajdują się w stanie bezpośredniego zagrożenia życia. To właśnie ta te aspekty w szczególności zwracał uwagę w ostatnim wpisie na Facebooku Piotr Dymon, szef Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Ratowników Medycznych.
Chwilę po apelu szefa OZZRM akcja #NieKłamMedyka nabrała rozpędu. W jej ramach ratownicy medyczni apelują, aby osoby, które podejrzewają u siebie zakażenie koronawirusem lub znajdują się w domowej kwarantannie, nie ukrywały tego faktu przed medykami. Pozwoli to na wcześniejsze wdrożenie odpowiednich środków ostrożności. To z kolei pozwoli zapobiegać sytuacjom, kiedy cały Zespół Ratownictwa Medycznego trafia do izolacji. Niestety, w ostatnim czasie tego typu sytuacje zdarzały się zbyt często.
Do akcji #NieKłamRatownika włączyło się również Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, które podkreśla, aby pacjenci jeszcze przed osobistym kontaktem z personelem medycznym poinformowali telefonicznie o wszystkich występujących objawach oraz o zdiagnozowaniu koronawirusa (jeśli miało miejsce), kwarantannie oraz potencjalnym kontakcie z osoba zakażoną. Ważna jest również informacja o tym, czy pacjent w ostatnim czasie nie wrócił z miejsc, gdzie występuje wirus lub nie kontaktował się z takimi osobami.
Akcja jest szczególnie ważna z perspektywy Zespołów Ratownictwa Medycznego. To właśnie oni najbardziej narażeni są na bezpośredni kontakt z osobami, które mogą być zarażone. Jednocześnie właśnie oni ratują życie w innych sytuacjach, kiedy jest ono zagrożone (wypadki, udary, zawały itp.). Nie pozwólmy, aby przez zwykłe kłamstwo i nieodpowiedzialność zabrakło ich na posterunku.
Źródło: https://www.rynekzdrowia.pl/