Akupresura i jej znaczenie w zwalczaniu bólu w kontekście działań ratowniczych
Akupresura - znaczenie
Akupresura, czyli wywodzący się z Chin masaż punktowy, jest formą oddziaływania na ustrój, za pomocą, której wykorzystuje się bodźce mechaniczne w postaci ucisku na punkty biologicznie aktywne ciała, wywołując reakcję odruchową organizmu (1). Zgodnie z definicją akupresura nie zawiera więc technik bezpośrednio naruszających, przerywających ciągłości tkanki, jak przebiega to w przypadku akupunktury, która wykorzystuje techniki nakłuć igłami, lecz wywieranie nacisku kluczowych punktów na powierzchni skóry. Kiedy stymulujemy punkty, rozluźnia się napięcie mięśniowe, wzmaga krążenie krwi i energii życiowej ciała, co wspomaga leczenie (3). Badania naukowe potwierdzają, że akupresura w istotny sposób wpływa i pomaga łagodzić m.in. bóle: głowy (w tym bóle migrenowe), zatok, oczu, mięśni, niweluje napięcie wywołane stresem.
Niewątpliwą zaletą akupresury jest jej moc przywracania równowagi ciału i wspomaganie odporności na choroby. W akupresurze interpretuje się lokalne objawy jako wyraz ogólnego stanu ciała, jak np. napięcie powodujące ból głowy może być zakorzenione w okolicy ramion i szyi. W ten sposób akupresura skupia się na łagodzeniu bólu i dyskomfortu oraz odpowiadaniu na napięcie, zanim się przeistoczy w chorobę (3).
W akupresurze stosujemy techniki:
- Pobudzającą – wykonywana w szybkim tempie z silnym uciskiem nieprzekraczającym granicy bólu. Czas trwania ucisku jednego punktu powinien wynosić od 5 do 10 sekund, czas przerwy – 5 sekund, w 3 seriach.
- Uspokajającą – wykonywana w wolnym tempie z lekkim uciskiem. Czas trwania ucisku wynosi 30 sekund, czas przerwy wynosi 10 sekund w 3 seriach.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”