Akupresura i jej znaczenie w zwalczaniu bólu w kontekście działań ratowniczych - Strona 3 z 6 - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Akupresura i jej znaczenie w zwalczaniu bólu w kontekście działań ratowniczych

Aspekty zwalczania bólu

Ból jest pojęciem złożonym, które można analizować na płaszczyźnie interdyscyplinarnej, z tego względu niezbędne jest kompleksowe podejście do efektywnego kontrolowania, a w efekcie – zwalczania bólu. Należy pamiętać, że nadrzędnym celem każdego działania musi być pacjent, który powinien uzyskać pomoc odpowiedniej jakości, w której początkowym etapem będzie skuteczne zwalczanie dolegliwości bólowych. Z jednej strony o niwelowaniu bólu mówi Światowa Organizacja Zdrowia, z drugiej zaś – wprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia na grunt Państwowego Ratownictwa Medycznego dobre praktyki leczenia bólu u dzieci i dorosłych w ZRM i LZRM. Aktualna wiedza opiera się więc na multimodalnym podejściu do walki z bólem z wykorzystaniem wyłącznie środków farmakologicznych stosowanych samodzielnie przez ratownika medycznego bądź na zlecenie lekarza. Podejście do tematu ma swój pozytywny wydźwięk ze względu na jakościową próbę rozwiązania problemu zwalczania bólu w warunkach przedszpitalnych, czy zatem wprowadzenie prób odpowiedniego dozowania punktów biologicznie aktywnych w celu niwelowania bólu może być również terapia multimodalną? Z pewnością wiedza i umiejętności w zakresie akupresury mogą być skutecznym uzupełnieniem terapii.

O skuteczności akupresury mówią przedstawione przez Yihan He, dr. Xinfenga Gua w grudniu 2019 roku badania na łamach czasopisma amerykańskiego stowarzyszenia medycznego, „JAMA Oncology”, dotyczące skojarzonego leczenia farmakologicznego i akupresury w bólu nowotworowym. W przeglądzie systematycznym uwzględniono 17 RCT z 1111 pacjentami, a w metaanalizie wykorzystano dane 14 RCT z 920 pacjentami. Badania w sposób jednoznaczny pokazały, że rzeczywiste zastosowanie akupresury było związane ze zmniejszoną intensywnością bólu. Korzystny związek zaobserwowano również w przypadku, gdy akupresura była połączona z terapią przeciwbólową w celu zmniejszenia intensywności bólu. Wnioski płynące z przeprowadzonego badania wykazują, że akupresura była istotnie związana ze zmniejszonym bólem nowotworowym i zmniejszonym stosowaniem środków przeciwbólowych. Powyższe odkrycie zasygnalizowało potrzebę zwiększenia prób zidentyfikowania związku akupresury ze specyficznymi rodzajami bólu nowotworowego oraz włączenie uzyskanych dowodów do opieki klinicznej w celu ograniczenia stosowania opioidów (4). Jeśli zatem w pracy w strukturach ratownictwa medycznego mamy posiłkować się medycyną opartą na faktach i wiarygodnych źródłach czerpania wiedzy, to uzyskane badania mogą dać wiele do myślenia.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Reklama
ratownicy24-na-ratunek
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.