Akupresura i jej znaczenie w zwalczaniu bólu w kontekście działań ratowniczych
Lokalizacja punktu
Niezbędnym warunkiem prawidłowego wykonania zabiegu jest odpowiednie zlokalizowanie punktu biologicznie aktywnego. Wyróżniamy dwie podstawowe metody:
- lokalizację według miejsc anatomicznych ciała,
- lokalizację punktów przy pomocy tak zwanego proporcjonalnego „cuna”, metoda opracowana przez Chińczyków. Jest to jednostka pomiarowa indywidualna dla każdego człowieka, w której 1 cun odpowiada szerokości kciuka, 2 palce (wskazujący i środkowy) to 1,5 cuna, a cztery palce złączone razem to 3 cuny (6). Zatem 1 cun odpowiada wartości około 1,5 cm.
Działanie akupresury
Istnieje wiele teorii związanych z działaniem akupresury. Według medycyny tradycyjnej działanie akupresury opiera się na istnieniu ustalonych powiązań pomiędzy skórą, aparatem ruchu, obwodowym układem nerwowym i naczyniowym oraz przepływem limfy z jednej strony, a narządami wewnętrznymi z drugiej strony. Zasada zwana teorią odruchów narządowo-skórnych i skórno-narządowych jest dzisiaj najbardziej popularna. Według tej teorii podczas masażu biologicznie aktywnych punktów wywołuje się trzy rodzaje reakcji w naszym organizmie, tj.: miejscową, segmentarną oraz ogólną. Stymulując odpowiednie punkty na skórze, wywołuje się impulsy, które na drodze odruchowej powodują lepsze ukrwienie narządu, a co za tym idzie – lepsze odżywienie i natlenienie odpowiedniego narządu (6).
Istnieje również teoria mówiącą o wytwarzaniu podczas stymulacji punktu endorfin, co może tłumaczyć dużą skuteczność przeciwbólowego działania akupresury. Istotny jest również fakt potwierdzenia przez współczesną naukę istnienia biologicznie aktywnych punktów, które działają w dwojaki sposób. Stymulując punkt znajdujący się w tej samej okolicy co chore miejsce, nazwiemy go lokalnym. Ten sam punkt może też przynieść ulgę w dolegliwościach zlokalizowanych w zupełnie innym miejscu, stając się punktem spustowym tworzącym meridiany (3).
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”