Alkohol w pracy ratownika medycznego – wybrane aspekty prawne - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Alkohol w pracy ratownika medycznego – wybrane aspekty prawne

Alkohol jest najbardziej powszechną substancją psychoaktywną. Ratownicy medyczni w swej pracy spotykają się z różnymi problemami związanymi z alkoholem. Część z nich jest uregulowanych prawnie. Celem artykułu jest przedstawienie regulacji prawnych dotyczących badań na zawartość alkoholu we krwi oraz funkcjonowania izb wytrzeźwień.

Słowa kluczowe

alkohol, alkohol etylowy, nietrzeźwość, badanie, izba wytrzeźwień, ratownik medyczny, prawo

Alkohol na przestrzeni dziejów ludzkich był i jest najbardziej rozpowszechnioną substancją psychoaktywną we wszystkich społecznościach. Badania antropologiczne pozwalają stwierdzić, że alkohol towarzyszy człowiekowi praktycznie od zarania jego dziejów, początkowo jako środek wspomagający funkcje fizjologiczne organizmu i społeczne, a z czasem również funkcje ekonomiczne i polityczne. Pierwsze napoje alkoholowe powstały w sposób niezamierzony i przypadkowy w wyniku fermentacji winogron i ziarna jęczmiennego. Alkohol etylowy (etanol) jest organicznym związkiem chemicznym charakteryzującym się obecnością w cząsteczce grupy wodorotlenowej (-OH). Do powszechnie znanych alkoholi, obok etanolu, zalicza się także silnie toksyczny metanol. Alkohol etylowy jest dobrym rozpuszczalnikiem wielu organicznych związków chemicznych, dlatego jest szeroko stosowany w: przemyśle farmaceutycznym, spożywczym, perfumeryjnym i w chemii organicznej. Najszerzej znajduje zastosowanie w postaci napojów alkoholowych: wódek, wina, piwa.

Nadużywanie alkoholu i uzależnienie od niego

Nadużywanie oraz uzależnienie od alkoholu jest obecnie istotnym problemem zdrowotnym w wielu krajach, w tym i w Polsce. Alkoholizm to termin wprowadzony w 1849 roku przez Magnusa Hussa do nazwania zmian zdrowotnych powstałych u osób nadmiernie pijących alkohol przez długi czas. Zamiennie używano takich określeń jak choroba alkoholowa, nałóg alkoholowy, obecnie stosowane jest określenie zespół uzależnienia od alkoholu (1). Uzależnienie od alkoholu wg

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Reklama
ratownicy24-na-ratunek
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.