Anafilaksja – stan bezpośredniego zagrożenia życia
Analiza przedstawia przypadek 30-letniego mężczyzny, dotychczas nieleczonego przewlekle, z otyłością. Anafilaksja wystąpiła u niego w wyniku użądlenia przez owada błonkoskrzydłego. U pacjenta zastosowano leczenie zgodnie z algorytmem postępowania w sytuacjach szczególnych opisanych w Wytycznych Polskiej i Europejskiej Rady Resuscytacji z 2015 r. Ze względu na brak oczekiwanego efektu terapeutycznego leczenie zostało poddane modyfikacji, przede wszystkim w zakresie terapii adrenaliną.
Słowa kluczowe: wstrząs anafilaktyczny, anafilaksja, analiza przypadku
Anafilaksja jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia. Polega na ciężkiej, zagrażającej życiu uogólnionej lub miejscowej reakcji nadwrażliwości organizmu w odpowiedzi na jakiś czynnik (zwykle pokarm, lek lub użądlenie przez owada), w wyniku którego rozwija się błyskawicznie wstrząs. Najczęstszym mechanizmem powstawania wstrząsu anafilaktycznego jest uczulenie na alergen, co powoduje reakcję IgE-zależną. Następnie występuje pobudzenie tzw. komórek tucznych, które, wydzielając różne silnie działające substancje (przede wszystkim histaminę i tryptazę), wywołują jego objawy.
Anafilaksja występuje co roku u około 1-3% osób. Częstsza jest u osób młodych i kobiet. U dzieci za pojawienie się jej objawów najczęściej odpowiedzialne są pokarmy, a u dorosłych [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!