Analiza działań medycznych Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie w 2018 roku
Jednym z wielu działań, których podejmują się strażacy, są działania medyczne na poziomie kwalifikowanej pierwszej pomocy (KPP). Każdy strażak jest przeszkolony z udzielania KPP. Dysponując dostępnym sprzętem medycznym i stosując odpowiednie procedury w wielu sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia, strażacy prowadzą skuteczną pomoc medyczną do czasu przyjazdu zespołu Państwowego Ratownictwa Medycznego (PRM). Celem pracy jest analiza działań medycznych prowadzonych przez zastępy Państwowej Straży Pożarnej (PSP) w Lublinie w 2018 roku.
Słowa kluczowe: Państwowa Straż Pożarna, kwalifikowana pierwsza pomoc, działania medyczne
Państwowa Straż Pożarna podczas działań ratowniczo-gaśniczych często staje przed problemem udzielenia pomocy medycznej poszkodowanemu. Sytuacji, w których strażacy udzielają pomocy medycznej, jest coraz więcej, a wpływ na to ma kilka czynników. Jednym z nich jest czas dotarcia na miejsce wypadku – jeśli zdarzenie miało miejsce blisko jednostki straży pożarnej, czas dojazdu straży będzie z pewnoscią krótszy niż zespołów ratownictwa medycznego (ZRM). Często także do zdarzenia, bez względu na lokalizację i czas dojazdu, wysyłani są sami strażacy. Dzieje się tak ze względu na zadysponowanie (najbliższych) zespołów medycznych do innych zleceń.
Zdarza się też, że z informacji przekazanej przez wzywającego służby pod numerem alarmowym nie wynika, aby na miejscu zdarzenia znajdowały się osoby potrzebujące pomocy medycznej, w związku z czym ZRM początkowo nie jest dysponowany. Dopiero ratownicy straży pożarnej po dojechaniu na miejsce, zweryfikowaniu wezwania i rozpoznaniu wstępnym muszą wdrożyć procedury kwalifikowanej pierwszej pomocy, gdy okaże się, że w miejscu wezwania są osoby poszkodowane. Jednocześnie z wprowadzeniem KPP wzywany jest na miejsce zespół PRM, a przez ten czas poszkodowany znajduje się pod opieką strażaków.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”