Arytmie nadkomorowe - cechy w badaniu fizykalnym i EKG - Strona 2 z 3 - ratownicy24.pl

Wyszukaj w serwisie

Arytmie nadkomorowe – cechy w badaniu fizykalnym i EKG

Zwykle w trzepotaniu częstość pracy przedsionków wynosi 300/min, co u pacjentów nieleczonych powoduje dwukrotnie wolniejszą pracę komór, która może wynosić około150/min (2).

Taka sytuacja nie zawsze musi mieć miejsce, ponieważ u chorych leczonych lekami przeciwarytmicznymi akcja przedsionków może być wolniejsza i mieścić się w zakresie 200/min. W takiej sytuacji przewodzenie przedsionkowo-komorowe jest w stosunku 1:2 (4).

Szczególną grupą są chorzy z zespołem preekscytacji, szybkim przewodzeniem przez węzeł AV, a rzadziej z nadczynnością tarczycy oraz dzieci. W pierwszej grupie pacjentów trzepotanie przedsionków może dawać przewodzenie do komór w stosunku 1:1 i dać akcję komór 300/min (2), co może stanowić zagrożenie życia.

W typowym trzepotaniu przedsionków w zapisie EKG widoczne są regularne, identyczne fale nawrotnego pobudzenia o kształcie tzw. zębów piły. Należy zwrócić uwagę na brak linii izoelektrycznej pomiędzy falami trzepotania (tzw. stała aktywność elektryczna). W przypadku szybkiej aktywności komór fala trzepotania może być dopiero widoczna po chwilowym zwolnieniu odpowiedzi komór poprzez masaż zatoki lub podanie [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Reklama
Poznaj nasze serwisy