Astma i jej zaostrzenie u ciężarnej – pierwsza pomoc i ratunkowe postępowanie przedszpitalne - Strona 3 z 5 - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Astma i jej zaostrzenie u ciężarnej – pierwsza pomoc i ratunkowe postępowanie przedszpitalne

Niektórzy badacze wskazują ponadto bezpośrednio na wpływ nasilenia astmy na produkcję kortykoliberyny przez łożysko. Ma to istotne znaczenie, gdyż kortykoliberyna odpowiada poprzez szlak tlenku azotu za rozszerzenie naczyń i spadek jego produkcji, wpływa na zwiększenie oporu naczyń pępkowych, widocznych w badaniu Doppler USG (6).

Należy przede wszystkim pamiętać, że każde zaostrzenie astmy u matki grozi niedotlenieniem płodu. W przypadku kobiety ciężarnej występuje fizjologiczna alkaloza oddechowa (wartości pH 7,40-7,45; PCO2 28-32 mmHg), która może znacznie nasilić się w czasie skurczu oskrzeli podczas oddechowej próby kompensacji wzrostu rozpuszczonego dwutlenku węgla we krwi (wartości pCO2 > 35 mmHg). Doprowadza to do upośledzenia przepływu krwi przez macicę poprzez zmniejszenie powrotu żylnego. Zatem hipoksemia matki jest znacznie bardziej niebezpieczna dla płodu niż dla niej samej. Każde zaostrzenie astmy ciężarnej jest wskazaniem do pilnej oceny stanu płodu!

Przebieg astmy u tej samej kobiety podczas kolejnych ciąż jest zwykle podobny, co pozwala na próbę przewidzenia postępu choroby i odpowiednie do potrzeb ciężarnej dopasowanie strategii terapeutycznych.

[...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Targi IFRE-EXPO w Kielcach
Poznaj nasze serwisy