Astma i jej zaostrzenie u ciężarnej – pierwsza pomoc i ratunkowe postępowanie przedszpitalne
Kobieta ciężarna w stanie zaostrzenia astmy oskrzelowej wymaga natychmiastowej pomocy medycznej ze względu na możliwość wystąpienia niedotlenienia zagrażającego życiu dziecka. Trzeba też mieć na uwadze konieczność sprawnego, szybkiego transportu pacjentki do najbliższego szpitala dysponującego oddziałem położnictwa w celu oceny dobrostanu płodu oraz oznaczenia parametrów gazometrii pacjentki. Leczenie należy prowadzić zdecydowanie i skutecznie, dążąc przede wszystkim do uzyskania SaO2 > 95% oraz ustąpienia uczucia duszności i obniżenia poziomu stresu kobiety ciężarnej. Poniżej przedstawiono kolejne leki z wykazu dostępnych dla zespołów ratownictwa medycznego typu P oraz możliwości ich zastosowania w przypadku leczenia zaostrzenia astmy u kobiety ciężarnej z Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 grudnia 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu medycznych czynności ratunkowych, które mogą być podejmowane przez ratownika medycznego (Dz.U. z 2007 r. Nr 4, poz. 33). Nowelizację Rozporządzenia opublikowano 20 kwietnia 2016 roku.
Tlen
Kobiecie ciężarnej w terapii zaostrzenia astmy należy podawać tlen w wysokim przepływie w celu utrzymania SaO2 > 95%. Należy dostarczać tlen przez maskę z rezerwuarem już podczas wizyty domowej i utrzymać podczas całego transportu do szpitala.
β2-mimetyki
Dla ZRM dostępny pod nazwą handlową Ventolin w stężeniu 1 mg/ml oraz 2 mg/ml, roztwór do nebulizacji. Produkt leczniczy Ventolin, roztwór do nebulizacji przeznaczony jest do użycia bez rozcieńczania. Jednak jeśli wymagany czas podania leku jest wydłużony, roztwór może być rozcieńczony jałowym 0,9-proc. chlorkiem sodu. Wdychany może być przez maskę lub przez rurkę intubacyjną. Gdy istnieje ryzyko niedotlenienia, należy do wdychanego powietrza dodać tlen.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”