Barotrauma płuc powstała w wyniku nurkowania w praktyce zespołów ratownictwa medycznego - Strona 2 z 2 - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Barotrauma płuc powstała w wyniku nurkowania w praktyce zespołów ratownictwa medycznego

Medyczne czynności ratunkowe w zakresie zespołów podstawowych systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne

W sytuacji wystąpienia objawów urazu ciśnieniowego płuc u płetwonurka należy wykonać jak najszybszy transport do komory hiperbarycznej. Początkowo łagodne objawy subkliniczne mogą ustąpić samoistnie lub gwałtownie się nasilić, powodując zagrożenie życia. W związku z tym każdorazowo mając do czynienia z pacjentem, który uległ wypadkowi nurkowemu, należy brać pod uwagę możliwość występowania zatorów powietrznych, których jedyną skuteczną metodą leczenia jest dekompresja w komorze dekompresyjnej (8). Jedynym ośrodkiem w kraju specjalizującym się w leczeniu wypadków nurkowych jest Klinika Medycyny Hiperbarycznej i Ratownictwa Morskiego w Gdyni (numer kontaktowy w nagłych przypadkach: 58 622 51 63). Priorytetem w postępowaniu ratowniczym dla zespołów ratownictwa medycznego jest zabezpieczenie komputera nurkowego poszkodowanego.

Urządzenie to jest bardzo cennym źródłem informacji odnośnie do profilu nurkowego. Rejestruje zarówno dokładny przebieg nurkowania, jak i jego parametry, takie jak głębokość, czas całkowitego nurkowania, czas spędzony na danej głębokości, prędkość wynurzania się i informacje o tym, czy jest to nurkowanie powtórzeniowe, czy też nie. Parametry te są – obok zebranego szczegółowo wywiadu – kluczowe do postawienia prawidłowego rozpoznania ratowniczego. Profil nurkowy oraz parametry nurkowania są także koniecznymi informacjami dla lekarzy prowadzących terapię hiperbaryczną. Jeśli jest to tylko możliwe, należy zebrać szczegółowy wywiad od poszkodowanego lub świadków zdarzenia. Standardowy wywiad SAMPLE należy uszczegółowić o wywiad nurkowy:

  • czas nurkowania,
  • głębokość nurkowania,

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Reklama
ratownicy24-na-ratunek
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.