Bioterroryzm w praktyce personelu medycznego - Strona 5 z 7 - ratownicy24.pl

Wyszukaj w serwisie

Bioterroryzm w praktyce personelu medycznego

Toksyny jako zagrożenie bioterrorystyczne

Toksyny to organiczne trucizny wytwarzane przez bakterie, zwierzęta i rośliny. Mykotoksyny są wytwarzane przez grzyby, które mają również działanie mutagenne. Saksytoksyny to toksyny wytwarzane przez morskie mięczaki.

Przykładowe toksyny, które stwarzają zagrożenie bioterrorystyczne

Toksyna rycynowa (toksyna pochodzenia roślinnego, nasiona rącznika pospolitego – Ricinus communis). Zakażenie drogą inhalacyjną powoduje na początku gorączkę, ból w klatce piersiowej, bóle stawów, duszności, nudności i wymioty, następnie zapalenie i martwice dróg oddechowych, zapalenie i obrzęk płuc. Zakażenie drogą pokarmową powoduje zapalenie układu pokarmowego i niewydolność wielonarządową.

Toksyna botulinowa (jad kiełbasiany, egzotoksyna wytwarzana przez Gram-dodatnie laseczki Clostridum botulinum). Przebieg kliniczny to uszkodzenie nerwów czaszkowych, nieostre, podwójne widzenie, symetryczne porażenie mięśni szkieletowych (najpierw ramiona, później nogi), porażenie mięśni oddechowych prowadzi do śmierci.

Toksyna zgorzeli gazowej (toksyna wytwarzana przez Gram-dodatnie, beztlenowe laseczki Clostridum perfingers). Objawy to rozpływna martwica mięśni lub tkanki łącznej z tworzeniem gazu i objawami ogólnej toksemii.

Toksyna gronkowca (grupa toksyn produkowana przez Gram-dodatnie [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Reklama
Poznaj nasze serwisy