Ból w klatce piersiowej u pacjenta w średnim wieku jako realne zagrożenie życia – opis przypadku
W innej pracy M. Kosmopoulos i in. badali pacjentów, którzy doznali zatrzymania krążenia w mechanizmie migotania komór. W ramach grupy badanej pacjentów podzielono na dwie grupy. Pierwszą, w której etiologią opornego migotania komór był ostry zespół wieńcowy NSTEMI. Grupę kontrolną stanowili pacjenci po NZK, u których nie potwierdzono OZW w badaniu angiograficznym. Porównując obie grupy, ustalono następujące wnioski: migotanie komór oporne na defibrylację występowało u 66% pacjentów resuscytowanych z powodu NZK w tym mechanizmie. U 70% pacjentów z tej grupy stwierdzono całkowitą okluzję naczynia wieńcowego potwierdzoną w badaniu koronarografii. Stanowiło to istotną statystycznie różnicę w porównaniu z grupą, u której nie stwierdzono OZW. Częstotliwość występowania opornego na defibrylację migotania komór była także istotnie wyższa u pacjentów ze stwierdzoną chorobą wieńcową, w porównaniu do grupy kontrolnej.
Podobne badanie do wspomnianego w pierwszej kolejności przeprowadzili T. Mir i in. Dotyczyło ono również pacjentów hospitalizowanych w związku z NZK na terenie USA w latach 2009-2018. W tym czasie w grupie badanej znalazło się 163 970 epizodów NZK spowodowanych OZW NSTEMI, co stanowiło 5,1% wszystkich zatrzymań krążenia ujętych w grupie badanej, czyli 3 235 555. Średni wiek pacjentów, w którym dochodziło do NZK, to 64 lata. W grupie badanej przeważali mężczyźni, kobiety stanowiły 40,7%. Biorąc pod uwagę obserwowane NZK, częstość przeżycia pacjentów z OZW NSTEMI była wyższa (46,7%) niż w innych powodach NZK (22,7%). Częściej narażeni na wystąpienie OZW NSTEMI byli pacjenci z nadciśnieniem tętniczym, chorobami naczyń obwodowych i po wcześniejszym pomostowaniu aortalno-wieńcowym.
W kolejnej pracy mniejszą liczebnie, ale bardziej wnikliwą obserwację przeprowadzili T. Olanipekun i in. Do grupy badanej włączyli 16 pacjentów, u których w przeciągu do 48 godzin po koronarografii wystąpiło NZK. Wszystkich pacjentów poddawanych koronarografii było 869, co dało częstość występowania NZK na poziomie 1,8% w grupie badanej. Z innych obserwowanych parametrów podano, że średnia wieku w grupie badanej wyniosła 69 lat i 75% grupy stanowili mężczyźni. Wszystkie osoby, u których wystąpiło NZK, miało co najmniej jedną istotną hemodynamicznie zmianę w obrębie jednej tętnicy wieńcowej i pomyślnie przeszły zabieg angioplastyki wieńcowej. Spośród ustalonych etiologii NZK po zabiegu PCI wymienić należy: zakrzepicę w stencie u 25% pacjentów, wstrząs kardiogenny u 19%, ostrą niewydolność oddechową u 13% i nieznaną etiologię w 43% przypadków. Śmiertelność 30-dniowa wyniosła 38%.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”