Ból w praktyce ZRM. Ocena stosowania i użyteczności skal natężenia bólu
Ból w praktyce ZRM - wyniki
Personel zespołów, stosując skalę NRS, określił natężenie bólu na 2 i 3 pkt. jednokrotnie, na 5 pkt. czterokrotnie, na 7 i 8 pkt. po trzy razy i 9 pkt. dwukrotnie. Nie odnotowano oceny 0, 1, 4, 6 i 10 punktów. W skali VRS opis „bardzo silny” wystąpił dwukrotnie, „brak bólu” jednokrotnie, „umiarkowany” i „słaby” trzy razy. Określenie „silny” pojawiło się 103 razy.
Po zastosowaniu skali NRS lek przeciwbólowy został podany u 10 chorych (71,43%), w tym u 8 pacjentów, którzy określili dolegliwości na ≥ 6 pkt. Po zastosowaniu skali VRS leczenie przeciwbólowe zostało wdrożone u 52 chorych (46,34%). Ponowna ocena natężenia bólu po zastosowanym leczeniu została wykonana w grupie badawczej 8 razy, w tym 3 razy z użyciem skali NRS i 5 razy VRS.
Wyniki oceny lub braku oceny natężenia bólu w zależności od typu bólu przedstawiono w tab. 2. Wykazano istotną różnicę (p = 0,014) pomiędzy zastosowaniem w karcie wyjazdowej ZRM oceny bólu a typem bólu. Najczęściej ocenianym bólem był ból stenokardialny oraz inny, a najrzadziej oceniano ból w przypadku nowotworów oraz urazów.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”