Ból w praktyce ZRM. Ocena stosowania i użyteczności skal natężenia bólu - Strona 6 z 7 - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Ból w praktyce ZRM. Ocena stosowania i użyteczności skal natężenia bólu

Przeprowadzona analiza retrospektywna posiada pewne ograniczenia. Ze względu na małą liczebność grupy, u której została użyta skala NRS, niemożliwe jest pełne opracowanie statystyczne i przedstawienie pewnych wniosków co do skuteczności tej metody oceny. Niemniej jednak uzyskane wnioski i obserwacje dają podstawy do kontynuacji badania narzędzi pozwalających skutecznie ocenić i ograniczyć dolegliwości bólowe w etapie przedszpitalnym.

Najważniejszym celem każdego badania jest próba odniesienia wniosków do codziennej praktyki. Choć obecna karta medycznych czynności ratunkowych (KMCR) nie zawiera dedykowanej rubryki dla oceny natężenia bólu, to należy odnotowywać ocenione natężenie bólu, np. w polu „wywiad”. Karta indywidualna ratownika medycznego (KIRM), wykorzystywana jako dokumentacja medyczna podczas udzielania świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe (np. podczas zabezpieczenia medycznego), zawiera pole oceny parametrów, w tym natężenia bólu, w trzech odstępach czasowych. Karta ta zawiera skalę bólu od 1 do 10 pkt., która nie jest skalą NRS, jednakże na podstawie podobnego mechanizmu działania wydaje się być równie skuteczna. Modyfikacja KMCR jest koniecznością, a pomocne elementy do jej modyfikacji można zaczerpnąć z KIRM i dokumentacji stosowanej przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Ponowna ocena natężenia bólu po podaży leków jest stosowana sporadycznie. Podobnie do natężenia bólu, aktualna dokumentacja medyczna nie posiada rubryki na ponowny pomiar np. ciśnienia tętniczego czy saturacji. Ciągła edukacja personelu w zakresie metod oceny natężenia bólu oraz stosowania adekwatnego postępowania przeciwbólowego, a także wprowadzenie dobrych praktyk leczenia bólu w opiece przedszpitalnej, z pewnością przyniesie korzyść dla pacjenta. Nieadekwatne postępowanie przeciwbólowe w opiece przedszpitalnej było powodem powołania zespołu przy Ministrze Zdrowia i próby utworzenia dobrych praktyk obejmujących zarówno ocenę natężenia bólu jak i schematu postępowania.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Reklama
ratownicy24-na-ratunek
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.