Borelioza ‒ objawy nagłe mogące być oznaką przebiegu i zaostrzenia infekcji
Zbliżający się okres jesienny oraz przebywanie w obszarach zalesionych w celu wykonywania aktywności fizycznej i rekreacji mogą przyczyniać się do znacznego zwiększenia liczby zachorowań na choroby przenoszone przez kleszcze. Ukąszenie przez te z pozoru niegroźne pajęczaki może skutkować konsekwencjami, które pozostaną z pacjentem na lata. Szacuje się, że 30-40% populacji kleszczy w Polsce jest zakażona patogenami wywołującymi choroby takie jak: borelioza, babeszjoza czy też kleszczowe zapalenie mózgu.
W ostatnich latach liczba zachorowań na boreliozę drastycznie wzrosła. Według statystyk Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w okresie od 1 stycznia do 15 lipca 2021 roku zostały potwierdzone 4373 przypadki boreliozy. Dla porównania, w przeciągu 2016 roku ta mało optymistyczna statystyka wynosiła 21 220 przypadków zachorowań. W artykule zostały przedstawione groźne objawy boreliozy oraz możliwości rozpoznania tejże choroby i jej przebieg.
Słowa kluczowe
borelioza, przebieg boreliozy, objawy boreliozy, kleszcze, zaostrzenie infekcji
Borelioza z Lyme jest wywołana na skutek ukąszenia przez kleszcza zakażonego krętkami Borrelia burgdorferi. Najczęściej za transmisję chorób odpowiedzialne są kleszcze z gatunku Ixodes ricinus oraz Ixodes persulcatus, który przenosi bakterie między dzikimi zwierzętami a człowiekiem. Krętki te namnażają się w jelicie cienkim kleszcza, następnie przenikają do krwi, a ostatecznie docierają do gruczołów śluzowych. Do zakażenia dochodzi w ciągu 24-48 godzin wskutek wtarcia rozgniecionego kleszcza lub jego kału w zranione miejsce. Zostało udowodnione, że im dłuższy jest okres żerowania kleszcza w ciele człowieka, tym gwałtowniej zwiększa się ryzyko zakażenia chorobami, które po 72 godzinach wynosi już 100% w przypadku kleszcza zakażonego krętkami. Uzasadnione jest zatem jak najszybsze usunięcie kleszcza w celu zminimalizowania ryzyka zakażenia.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”