Borelioza ‒ objawy nagłe mogące być oznaką przebiegu i zaostrzenia infekcji
Dwie postaci boreliozy – obraz kliniczny i objawy
- Postać wczesna, trwająca do 6 miesięcy:
- Ograniczona – zlokalizowana, która pojawia się do 8 tygodni od ukąszenia przez kleszcza, wyróżniamy w niej: rumień wędrujący, chłoniaka limfatycznego skóry, miejscową limfadenopatię oraz objawy ogólnoustrojowe w łagodnym przebiegu.
- Rozsiana – występująca między 6. a 26. tygodniem od ukąszenia (rumień wędrujący mnogi, neuroborelioza, zapalenie serca, zapalenie stawów oraz postacie oczne, takie jak zapalenie siatkówki i naczyniówki oka).
- Postać późna ‒ trwająca powyżej 6 miesięcy
- Należy wymienić tu: przewlekłe zanikowe zapalenie skóry, pojedyncze lub mnogie zapalenia stawów oraz przewlekłą neuroboreliozę.
Najbardziej charakterystycznym objawem boreliozy jest pojawiający się po około 3-30 dniach od zakażenia rumień wędrujący (erythema migras), potocznie nazywany tarczą strzelecką. Jest to wczesna zmiana skórna w postaci plamki z centralnym przejaśnieniem (bull’s eye), mogąca osiągać różne kształty oraz wielkości. Występuje ona u 30-60% osób zakażonych. Lokalizacja jej występowania różni się nieco u dorosłych i dzieci. Dorośli zwykle mogą ją dostrzec w okolicach kończyn dolnych oraz fałdów pachwinowych, natomiast u dzieci jest to skóra głowy i szyi. Rumieniowi zwykle towarzyszą objawy grypopodobne takie jak: podniesiona temperatura ciała (39%), bóle stawów (44%), bóle głowy (42%) oraz bóle mięśni (44%). W większości przypadków nie daje on żadnych dolegliwości, zdarza się jednak, że może pojawić się niewielki ból, świąd lub zaburzenia czucia.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”