Centrum symulacji medycznych – poligon doświadczalny dla personelu medycznego - Strona 2 z 6 - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Centrum symulacji medycznych – poligon doświadczalny dla personelu medycznego

Obecnie uniwersytety medyczne mają możliwość konkurowania ze sobą podczas ogólnopolskich zawodów symulacji medycznych, które odbywają się co roku jako element realizacji programu rozwoju symulacji medycznej, jako narzędzia dydaktycznego w naukach medycznych. W tym roku po raz pierwszy miały odbyć się International Students’ Championships in Trauma Management Simulation we Wrocławiu, jednak ze względu na sytuację epidemiologiczną nie jest jeszcze znana ich nowa data.

Oprócz zawodów, coraz więcej jest konferencji poświęconych tematyce szkoleń w symulacji medycznej wysokiej wierności. Podczas konferencji zostają poruszane zagadnienia dotyczące debrifingu, zarządzania błędami w symulacji czy opieki okołoporodowej w szkoleniu symulacyjnym studentów położnictwa. Wymienione tematy były omawiane podczas II Konferencji Symulacji Medycznej we Wrocławiu w roku 2019, niestety z powodu trwającej pandemii tegoroczna konferencja została odwołana. W tym roku planowana jest 8. Konferencja Symulacji Medycznej i Edukacji dla Studentów i Młodych Lekarzy, organizowana przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie, podczas której, oprócz sesji naukowych poświęconym anestezjologii i intensywnej terapii czy też naukom o zdrowiu, odbędą się warsztaty i zawody z wykorzystaniem symulacji medycznej – poza „klasycznymi” urządzeniami do dyspozycji są również np. urządzenia symulujące operacje laparoskopowe.

Na wyróżnienie zasługuje Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Międzyzdrojach, gdyż to właśnie tam otworzono Ośrodek Symulacji Medycznych. To pierwsza tego typu placówka należąca do pogotowia w Polsce. Ośrodek powstał w ramach projektu Interreg VA − „Zintegrowane transgraniczne ratownictwo medyczne w Pomeranii/Brandenburgii”, dlatego wraz z polskimi ratownikami medycznymi będą się tam szkolić ratownicy z Niemiec. Szkolenia będą realizowane na pięciu symulatorach – ratunkowym i urazowym osoby dorosłej, kobiety rodzącej oraz noworodka, a także niemowlęcia i małego dziecka – pozwoli to na wszechstronne szkolenia ratowników medycznych. Na podkreślenie zasługuje fakt, że znajduje się tam symulator przedziału medycznego karetki, który został umieszczony na ruchomej platformie, co ma oddawać prace podczas poruszania się ambulansu (5).

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Reklama
ratownicy24-na-ratunek
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.