Centrum symulacji medycznych – poligon doświadczalny dla personelu medycznego
W ramach ogólnych wskazówek autorzy zachęcają, by zaproponować wykorzystanie symulacji medycznej jako wsparcie w przeciwdziałaniu kryzysowi władzom szpitala. W centrum symulacji medycznych należy przemyśleć, jaką wartość posiadają wykonywane działania i z jakimi ograniczeniami się wiążą. Zwraca się uwagę na konieczność optymalizacji procesów poprzez zapobieganie dublowaniu wykonywanych zadań i dobre zarządzanie zespołem. Wskazuje się, że obowiązujące protokoły powinny być modyfikowane we współpracy z ekspertami do spraw poprawy jakości, a szkolenie specyficzne dla danej grupy zawodowej. Szkolenia podnoszące umiejętności postępowania wobec nowych wyzwań powinny być promowane przez departament ds. mediów i komunikacji, który powinien wewnątrzszpitalnie promować możliwość uczestnictwa w symulacjach wysokiej wierności w celu zapoznania się z nowymi wyzwaniami, a do mediów powinien wyjść komunikat o działaniach podejmowanych przez szpital w celu podnoszenia bezpieczeństwa pacjentów i personelu.
W artykule podkreślana jest rola edukatorów symulacji (z ang. simulation educators) posiadających odpowiednie przeszkolenie oraz doświadczenie kliniczne, które powinno zostać wykorzystane w czasie nauki personelu medycznego. Należy się upewnić, że prowadząc szkolenie, nie wprowadza się ryzyka dla uczestników, związanego z zagrożeniem epidemiologicznym. Do pomocy w prowadzeniu szkoleń można zaangażować również odpowiednio przeszkolonych studentów kierunków medycznych.
Praktyczne rozwiązania dotyczące szkoleń, według autorów, to przestrzeganie obostrzeń związanych z liczbą osób uczestniczących w szkoleniach i wykorzystanie możliwości e-learningowych – przed szkoleniem uczestnicy powinni zapoznać się z przygotowanymi materiałami. Priorytetową kwestią jest oszczędność środków ochrony indywidualnej ze względu na finanse szpitala oraz deficyt ŚOI na rynku, jednakże należy symulować używanie np. masek FFP3 poprzez napisanie na maskach chirurgicznych, noszonych przez personel oznaczenia „FFP3”.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”