Chirurdzy mówią nie nowej specjalizacji ratowników - ratownicy24.pl

Chirurdzy mówią nie nowej specjalizacji ratowników

Chirurdzy mówią "nie" nowej specjalizacji ratowników
fot. istockphoto.com

Porozumienie Chirurgów SKALPEL podważa projekt powstania specjalizacji dla ratowników medycznych oraz pielęgniarek.

Przypominamy, że Ministerstwo Zdrowia zaprezentowało rozporządzenie, dzięki któremu ma zostać stworzona nowa specjalizacja – chirurgiczna asysta lekarza. Obecnie projekt trafił do konsultacji publicznych.

Porozumienie Chirurgów SKALPEL w swoim komentarzu zaznaczyło, że z nimi nikt nie konsultował tego pomysłu. Lekarze podkreślili, że istnieją już specjalizacje „pielęgniarstwo chirurgiczne” i „pielęgniarstwo operacyjne”. Natomiast w komunikacie napisali także o brakach kadrowych w chirurgii. Chodzi im głównie o stworzenie stanowiska sekretarki medycznej. Według lekarzy taka osoba mogłaby rozwiązać ten problem, zajmując się wypełnianiem dokumentów, czym obecnie zajmują się chirurdzy. Dzięki temu lekarze zyskaliby dodatkowy czas na realizację planu operacyjnego.

Dodatkowo Porozumienie Chirurgów SKALPEL podkreśla, że Ministerstwo Zdrowia w ich opinii nie docenia kompetencji instrumentariuszek.

źródło: www.rynekzdrowia.pl

reklama
reklama

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.