Choroba Hashimoto i choroba Gravesa-Basedowa w pracy ratownika medycznego
Aż jeden na czterech pacjentów Zespołów Ratownictwa Medycznego choruje na dolegliwości związane z tarczycą. Mimo niewielkiego rozmiaru owego gruczołu, pełni on szereg bardzo ważnych funkcji i oddziałuje na każdą tkankę ludzkiego organizmu. Jednym z głównych schorzeń gruczołu tarczycy jest niedoczynność, która objawia się zbyt małym stężeniem hormonów tarczycowych w krwioobiegu. W artykule głównym tematem jest choroba Hashimoto. Drugą najczęściej występująca chorobą tarczycy jest nadczynność. W nadczynności tarczyca produkuję niekontrolowaną, zbyt dużą ilość hormonów, przez co w krwioobiegu występuje ich nadmierne stężenie. ZRM muszą podobnie, jak w chorobie Hashimoto, zwalczać współistniejące dolegliwości, głównie zbyt szybką akcję serca.
Słowa kluczowe:
tarczyca, nadczynność tarczycy, niedoczynność tarczycy, choroba Hashimoto, choroba Gravesa-Basedowa
Choroba niedoczynności i nadczynności tarczycy to powszechny problem zdrowotny wśród populacji. W Polsce szacowana liczba chorych to od 20 do 25% ludzi. Niestety dokładne dane nie są znane ponieważ brakuje prowadzonych spisów. Personel Zespołów Ratownictwa Medycznego na co dzień styka się z danymi chorobami, wprawdzie nie bezpośrednio, lecz w postaci chorób przewlekłych, przy zbieraniu wywiadów ratunkowych czy wraz z dolegliwościami współtowarzyszącymi innym jednostkom chorobowym. Warto również zaznaczyć, że przyczyn niedoczynności i nadczynności tarczycy jest kilka.
W artykule przedstawiono dwie jednostki chorobowe, które są głównymi powodami zachorowalności na ww. schorzenia. To odpowiednio choroba Hashimoto i choroba Gravesa-Basedowa. O ile świadomość w społeczeństwie i wśród samych chorych na Hashimoto jest duża, o tyle dla ratowników jej objawy nie są jednoznaczne i charakterystyczne. Przeciwstawna do tej dolegliwości jest choroba Gravesa-Basedowa, która nie jest aż tak dobrze znana oraz nie występuje tak często, lecz jej symptomy czy zaostrzenie są na tyle charakterystyczne, że gdy raz zobaczy się jej objawy, nie sposób będzie je pomylić z innym stanem chorobowym.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”