Choroby układu pokarmowego i odwodnienie u dzieci - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Choroby układu pokarmowego i odwodnienie u dzieci

Choroby układu pokarmowego dotyczą blisko 30% dzieci i są stosunkowo trudne do diagnozy. Dzieci bardzo często zgłaszają dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Większość tych objawów jest przemijająca i dzieci z nich wyrastają. Wskazówki, które mogą nas zaniepokoić, to: nasilanie się objawów wraz z wiekiem oraz wystąpienie gorączki, wymiotów/nudności, a także utraty masy ciała. Niebezpieczne zwłaszcza dla bardzo małych dzieci jest odwodnienie, które może być skutkiem trwającej biegunki lub wymiotów. Bardzo ważne jest szybkie rozpoznanie objawów i wdrożenie leczenia adekwatnego do stanu pacjenta.

Słowa kluczowe
układ pokarmowy, odwodnienie, choroba, dzieci

Przewód pokarmowy wykształca się już na wczesnym etapie rozwoju prenatalnego. Dalsze dojrzewanie odbywa się po urodzeniu i w okresie niemowlęcym. Jest to proces złożony i dotyczy rozwoju funkcji trawiennej, motorycznej i immunologicznej. Niedojrzałość przewodu pokarmowego jest czynnikiem mającym szczególne znaczenie w etiopatogenezie wielu problemów gastroenterologicznych wieku niemowlęcego. Zaburzenia te mają charakter przemijający, związany ze stopniowym dojrzewaniem przewodu pokarmowego. Mogą być zatem traktowane jako element fizjologii (7).

Choroby układu pokarmowego dotyczą blisko 30% dzieci i są trudne do diagnozy. Z większości objawów, np. kolki jelitowej, dzieci wyrastają (do 1-1,5 roku). Pewną wskazówką jest nasilanie się objawów wraz z wiekiem. Utrata masy ciała, gorączka lub ból brzucha to objawy, których nie wolno lekceważyć. Ból brzucha jest czasami oznaką choroby zagrażającej życiu. Może również mieć nieszkodliwą przyczynę, ale mimo to upośledzać samoocenę dziecka o zdrowiu i znacząco przeszkadzać w codziennych czynnościach. Ocena ostrego i przewlekłego bólu brzucha obejmuje wykluczenie (lub brak) wielu chorób organicznych i psychicznych, które mogą go powodować. Ból funkcjonalny, który nie jest spowodowany żadną przyczyną organiczną, często powoduje długotrwałe, niepotrzebne badania diagnostyczne i przeciągające się próby leczenia, prowadząc jedynie do większego zmartwienia dzieci dotkniętych chorobą i ich rodziców (1).

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Reklama
ratownicy24-na-ratunek
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.