Co dalej z dodatkowymi uprawnieniami dla ratowników medycznych?
Ministerstwo Zdrowia skierowało do publikacji projekt rozporządzenia w sprawie medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego. Najnowsza wersja projektu jest znacząco okrojona w porównaniu do jego poprzednich wariantów.
Projekt rozporządzenia w sprawie medycznych czynności ratunkowych miał początkowo powielić zapisy poprzedniego rozporządzenia, które obowiązywało w związku z ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Zawarte w niej przepisy przestały obowiązywać 22 czerwca 2023 roku, wraz z wejściem w życie ustawy o zawodzie ratownika medycznego i samorządzie ratowników medycznych.
Po przeprowadzeniu konsultacji Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się na dodanie do projektu rozporządzenia dodatkowych zapisów, m.in. tych o rozszerzeniu listy leków, które ratownicy medyczni mogą podawać samodzielnie, a także o zwiększeniu liczby wykonywanych przez medyków czynności. Aktualna wersja rozporządzenia, skierowana do publikacji 22 czerwca, nie zawiera już jednak tych pozycji.
– Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego, zawieszony wcześniej na stronach Rządowego Centrum Legislacji był mocno rozbudowany, natomiast ten skierowany do publikacji zawiera głównie dostosowanie obowiązujących przepisów do nowego upoważnienia ustawowego, czyli ustawy o zawodzie ratownika medycznego. Dodano jedynie cewnikowanie, nie rozszerzono chociażby listy leków, jak to było planowane – powiedział dla CowZdrowiu.pl Piotr Dymon, przewodniczący prezydium Komitetu Protestacyjnego Ratowników Medycznych i przewodniczący Komisji Międzyzakładowej Organizacji Związkowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Ratowników Medycznych.
Co dalej z planowanym rozszerzeniem uprawnień ratowników medycznych? Ministerstwo Zdrowia do tej pory nie odpowiedziało na pytania środowiska. Medycy mają również wątpliwości dotyczące przepisów dotyczących stwierdzania przez nich zgonu, które to określają jako niejasne.
Źródło: cowzdrowiu.pl