Commotio cordis – czyli jak niewinne uderzenie może zabić
Historia
Commotio cordis nie jest nowym zjawiskiem. Termin ten pojawił się po raz pierwszy w nomenklaturze medycznej już w XVIII w. Do niedawna, bo aż do połowy XX w., zjawisko było opisywane bardzo rzadko. Wynikało to wówczas z faktu, że wiedza na temat commotio cordis była niewielka, a przypadki występowania – pomijane.
W 1932 roku commotio cordis opisali Schlomka i Schmitz. Do wzrostu świadomości społecznej dotyczącej problematyki commotio cordis przyczyniła się również publikacja amerykańskiej Consumer Product Safety Commission. Dziś można zauważyć niemałe zainteresowanie tematyką wstrząśnienia mięśnia sercowego. Istnieje bowiem wiele badań i prac doświadczalnych w tym zakresie. W 1995 roku w Stanach Zjednoczonych powstał największy obecnie rejestr – National Commotio Cordis Registry, który stale monitoruje występowanie tego zjawiska. Do 2019 roku w tymże rejestrze odnotowano 224 przypadki wystąpienia wstrząśnienia serca.
Zainteresowanie commotio cordis rośnie również w Polsce. W 2011 roku podczas jednego z kongresów PTK przedstawiono problematykę wstrząśnienia serca. Temat wywołał niemałą dyskusję.
Problem został poruszony również w książce: Kardiologia sportowa w praktyce klinicznej (1).
Aspekty prawne
Wstrząśnienie mięśnia sercowego to również gorący temat dla sądownictwa. Wiele przypadków, w których wywołano commotio cordis, było tematem dochodzeń sądowych. Nierzadko osobom, które przyczyniły się do wystąpienia tego zjawiska u osób trzecich, stawiane są zarzuty zabójstwa lub nieumyślnego pozbawienia życia.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”