CPAP – metoda wentylacji nieinwazyjnej stosowana w warunkach przedszpitalnych (ZRM) - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

CPAP – metoda wentylacji nieinwazyjnej stosowana w warunkach przedszpitalnych (ZRM)

Celem artykułu jest wyjaśnienie mechanizmu działania nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej CPAP (ang. continuous positive airway pressure), tj. ciągłego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych, przedstawienie wskazań i przeciwwskazań do jej stosowania oraz uzasadnienie stosowania CPAP w warunkach przedszpitalnych (ZRM).

Słowa kluczowe

CPAP, wentylacja nieinwazyjna, warunki przedszpitalne, ZRM

Jednym z trybów nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej NIV (ang. non-inva­sive ventilation) jest wspomaganie wentylacji poprzez utrzymanie ciągłego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych CPAP (ang. continuous positive airway pressure). Obecnie CPAP jest stosowany głównie jako leczenie bezdechu sennego poprzez stosowanie dedykowanych urządzeń. W artykule przedstawiono wykorzystanie CPAP jako metody leczenia niewydolności oddechowej w warunkach przedszpitalnych.

CPAP

CPAP można wykorzystać u pacjentów, którzy mogą oddychać spontanicznie przez cały cykl oddechowy. Użycie CPAP u pacjentów zdekompensowanych z bradypnoe nie przyniesie korzyści, ponieważ jest to tryb wentylacji, który wspomaga jedynie własny oddech pacjenta. Ciągłe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych pomaga poprawić wentylację pacjentów z różnymi dolegliwościami krążeniowo-oddechowymi związanymi z pierwotnymi dolegliwościami oddechowymi lub sercowo-naczyniowymi (1). Zastosowanie stałego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych pozwala na utrzymanie stałego ciśnienia w całym cyklu wentylacji (fazie wdechu i wydechu), co zapobiega całkowitemu zapadaniu się pęcherzyków płucnych podczas fazy wydechu. W konsekwencji następuje zwiększenie powierzchni pęcherzyków płucnych, co pozwala na poprawę wymiany gazowej (1). U pacjentów z zaostrzeniem POChP lub astmy CPAP pozwala przezwyciężyć auto-PEEP i zmniejszyć wysiłek oddechowy. U pacjentów z zapaleniem płuc czy obrzękiem płuc zapobiega zaś sklejaniu się pęcherzyków płucnych wypełnionych płynem. Użycie CPAP w kardiogennym obrzęku płuc może przynieść dodatkowe korzyści, jak zwiększenie ciśnienia wewnątrz klatki piersiowej, co może wpłynąć na zmniejszenie obciążenia wstępnego i pomóc przesunąć płyn z płuc z powrotem do układu naczyniowego (1).

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Reklama
ratownicy24-na-ratunek
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.