Cyjanowodór – zabójczy składnik dymu pożarowego – cz. I
W Polsce co roku dochodzi do około 150 tys. pożarów, w wyniku których umiera 500 osób, a kolejne 4 tys. odnosi obrażenia. Zdecydowana większość ofiar umiera nie na skutek obrażeń termicznych, lecz w wyniku zatrucia toksycznymi gazami. Statystyki pokazują, że jest to nawet 95% ofiar pożarów. W związku z powyższym zatrucie cyjanowodorem (HCN) należy podejrzewać u każdej ofiary pożaru w pomieszczeniu zamkniętym.
Słowa kluczowe
cyjanki, zatrucia, pożar
W Polsce co roku dochodzi do około 150 tys. pożarów, z czego 37 tys. dotyczy pożarów budynków. Każdego roku w naszym kraju z powodu pożarów umiera 500 osób, a kolejne 4 tys. odnosi obrażenia. Zdecydowana większość ofiar umiera nie na skutek obrażeń termicznych, lecz w wyniku zatrucia toksycznymi gazami. Statystyki pokazują, że jest to nawet 95% ofiar pożarów (1).
Cyjanowodór (HCN) – toksyczny zabójca w dymie pożarowym
Dawniej wyposażenie w domach było wykonane z materiałów pochodzenia naturalnego, takich jak: drewno, wełna czy bawełna. Obecnie zdecydowana większość materiałów budowlanych, mebli, sprzętu AGD, wykładzin oraz odzieży jest wykonana z materiałów syntetycznych. Materiały te zapalają się i palą od dwóch do trzech razy szybciej niż 20 lat temu. Syntetyki spalają się również w wyższej temperaturze niż materiały naturalne, co sprawia, że szybciej dochodzi do rozgrzania materiałów, a co za tym idzie – szybciej uwalniają się toksyny: cyjanowodór, siarkowodór, kwas solny, dwutlenek siarki, amoniak, dwutlenek i tlenek węgla (2, 3).
W zależności od składu palącego się materiału, szybkości spalania, temperatury i poziomu tlenu w otoczeniu skład dymu może się różnić. Jednak tlenek węgla oraz cyjanowodór są najczęściej obecne i zarazem najbardziej toksyczne w dymie pożarowym. Powszechnie ten pierwszy nazywany jest „cichym zabójcą”, jednak badania wykazują, że to cyjanowodór (HCN) jest około 35 razy bardziej toksyczny niż tlenek węgla (CO) (4).
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”