Czy dodatki za pracę w porze nocnej, niedziele i święta zostaną wprowadzone na stałe?
Ratownicy medyczni nadal czekają na wprowadzenie na stałe dodatków do wynagrodzenia za pracę w niedziele, święta oraz w godzinach nocnych. Uregulowaniem tej kwestii miał się zająć poprzedni rząd, ale posłowie nie ukończyli prac przed zakończeniem kadencji.
Interpelację w tej sprawie złożyła w grudniu 2023 roku Monika Wielichowska, posłanka KO. Jak wskazała w przesłanym do minister zdrowia piśmie: – Od 1.07.2023 r. dodatki miały zostać obligatoryjnie wprowadzone rozporządzeniem MZ jako składnik wynagrodzenia. Legislacji niestety brak.
Posłanka zaznaczyła, że dysponenci systemu PRM „w czasie pandemii znajdowali się na pierwszej linii frontu, a wraz z jej końcem zostali bez legislacji i wsparcia finansowego na wypłatę dodatków dla ratowników medycznych i pielęgniarek systemu za pracę w niedziele i święta w wysokości 45% oraz w porze nocnej 65%„.
Co z dodatkami do wynagrodzenia za pracę w niedziele, święta oraz w godzinach nocnych?
Na interpelację posłanki Wielichowskiej odpowiedział w styczniu tego roku Marek Kos, podsekretarz stanu w ministerstwie zdrowia. Poseł potwierdził, że prace nad uregulowaniem kwestii dodatków były prowadzone przez sejm i senat poprzedniej kadencji, ale nie zostały ukończone.
– Z uwagi na zasadę dyskontynuacji prac Sejmu i Senatu prace legislacyjne w przedmiotowym zakresie będą musiały odbywać się w przepisanym ustawowo trybie. Decyzję o zakresie ewentualnych zmian Kierownictwo Ministerstwa Zdrowia podejmie po uprzedniej wnikliwej analizie przedmiotowych zagadnień, w tym z uwzględnieniem głosu środowiska ratowników medycznych oraz przedstawicieli innych zawodów zapewniających prawidłowe funkcjonowanie systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego – przekazał podsekretarz stanu w MZ.
Marek Kos zaznaczył również, że aktualny stan prawny nie wyklucza możliwości wypłacania ratownikom medycznym dodatków za pracę w niedziele, święta i w porze nocnej.
– Zgodnie z przepisami prawa pracy, pracodawca nie może bowiem w wewnątrzzakładowych przepisach prawa pracy kształtować sytuacji pracowników w sposób mniej korzystny niż to wynika z Kodeksu pracy i innych powszechnie obowiązujący przepisów prawa pracy (ustaw i aktów wykonawczych). Przyznanie pracownikom prawa do dodatków na zasadach odpowiadających tym obowiązującym w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii jako bardziej korzystne niż powszechnie obowiązujące przepisy prawa, jest więc dopuszczalne i w przedmiotowym stanie faktycznym i prawnym może być uznane za w pełni uprawnione – czytamy w piśmie przekazanym przez podsekretarza MZ.
Źródło: rynekzdrowia.pl, www.sejm.gov.pl