Czy drukowanie dokumentacji medycznej jest konieczne? PTRM pyta resort zdrowia
Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych zwróciło się do Ministerstwa Zdrowia z pytaniem o konieczność przekazywania szpitalom elektronicznie uzupełnionej karty medycznych czynności ratunkowych (KMCR) w wersji papierowej. Resort odpowiedział na wątpliwości stowarzyszenia.
Jak przypomina PTRM, aktualnie ratownicy medyczni uzupełniają KMCR w wersji elektronicznej. Konieczne jest jednak tworzenie papierowej wersji dokumentacji w celu wydania jej szpitalowi.
PTRM wskazuje, że uproszczenie tego procesu – czyli zrezygnowanie z drukowania KMCR i przesyłanie wersji elektronicznej bezpośrednio do szpitala – mogłoby znacząco usprawnić pracę zespołów ratownictwa medycznego.
KMCR w wersji elektronicznej i papierowej. Czas na zmiany?
Zrealizowanie tego scenariusza jest jednak w tej chwili niemożliwe – ZRM i podmioty lecznicze korzystają aktualnie z dwóch niekompatybilnych systemów.
– Po stronie ZRM kierownik zespołu do prowadzenia dokumentacji medycznej w wersji elektronicznej wykorzystuje System Wspierania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego (SWD PRM). To system dedykowany wprost dla ratownictwa medycznego, kompatybilny z dyspozytorniami, monitorowany przez Krajowe Centrum Monitorowania Ratownictwa Medycznego. Po stronie personelu podmiotu leczniczego do prowadzenia dokumentacji medycznej w wersji elektronicznej jest wykorzystywane dziedzinowe oprogramowanie (HIS) – przekazało PTRM.
Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych stoi na stanowisku, że zniesienie konieczności drukowania dokumentacji medycznej w celu jej przekazania jest konieczne. Na wątpliwości towarzystwa odpowiedział resort zdrowia.
– Obecnie system nie umożliwia wydania w sposób elektroniczny sporządzonej w tym systemie dokumentacji medycznej innym podmiotom leczniczym lub pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu – czytamy na portalu Rynek Zdrowia.
Źródło: Rynek Zdrowia