Czy jedna tabletka może zabić? - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Czy jedna tabletka może zabić?

Niniejszy artykuł ma na celu przedstawienie leków należących do grupy tzw. „one pill can kill”, czyli „jedna tabletka (lub łyk) może zabić”. Kompleksowo opisuje substancje znajdujące się w poszczególnych grupach leków: przeciwdepresyjnych/przeciwpsychotycznych, kardiologicznych, narkotycznych, doustnych leków przeciwcukrzycowych, kropli do oczu, leków stosowanych w chorobie Alzheimera, niektórych ksenobiotyków stosowanych miejscowo, leków antymalarycznych, nikotyny, kolchicyny oraz teofiliny. Całość dopełnia opis objawów połknięcia przez dziecko konkretnych leków oraz wstępne postępowanie.

Słowa kluczowe: substancja czynna, lek, zatrucie, niewydolność oddechowa, tabletka

Zespół Ratownictwa Medycznego został zadysponowany do 14-miesięcznego dziecka, które połknęło jedną tabletkę leku X. Do zdarzenia doszło tuż przed wezwaniem, świadkiem tego zdarzenia był dziadek dziecka. Nie chciał wzywać karetki, jednak skontaktował się z córką, która „narobiła szumu” i uległ. Sam nie jest przekonany, by coś miało się dziecku stać, przecież to tylko jedna tabletka. Nie oczekuje pomocy medycznej, a jedynie zapewnienia, że ma rację. Jakie postępowanie w tym przypadku będzie słuszne i czy jakakolwiek tabletka w liczbie jednej sztuki jest w stanie zaszkodzić dziecku?

Opis przypadku klinicznego: mama 4-miesięcznego dziecka zawsze na noc podaje mu leki na wzdęcia, by nie miało kolek. Dziś pomyliła się i do wieczornego mleka dodała 5 kropli leku na jaskrę. Czy to zdarzenie może być groźne dla życia dziecka?

Zatrucia u dzieci najczęściej dotyczą dwóch grup wiekowych: poniżej 6. roku życia oraz powyżej 12. roku życia. W pierwszej grupie wiekowej zatrucia są przypadkowe i niezamierzone, natomiast u dzieci powyżej 12 lat najczęściej powodowane są intencją

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Reklama
ratownicy24-na-ratunek
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.