Czy jedna tabletka może zabić?
Leki przeciwdepresyjne i przeciwpsychotyczne (np. klomipramina, opipramol, doksepina, amitryptylina, chloropromazyna, klozapina, risperydon, olanzapina)
W szczególności w tej grupie należy wymienić trójcykliczne leki przeciwdepresyjne (TLPD), takie jak: imipramina, dezypramina, trymipramina, klomipramina, opipramol, nortryptylina, amitryptylina, doksepina. Ich działanie terapeutyczne/toksyczne wynika głównie z blokowania wychwytu zwrotnego noradrenaliny, serotoniny i dopaminy w ośrodkowym układzie nerwowym. Wywołują zespół objawów klinicznych, nazywany toksydromem cholinolitycznym (antycholinergicznym). Pacjent jest splątany, majaczący, następnie wchodzi w śpiączkę; dochodzi do: rozszerzenia źrenic, zatrzymania moczu, atonii jelit, hipertermii, drgawek i mioklonii, występują groźne dla życia zaburzenia rytmu serca oraz hipotonia. W celu lepszego zapamiętania objawów mówi się, że pacjent z rozwiniętym toksydromem cholinolitycznym jest: suchy jak pieprz, ślepy jak nietoperz, czerwony jak burak, gorący jak piec i niespokojny jak tygrys w klatce.
Najgroźniejsze działania TLPD wynikają z blokowania kanałów sodowych, przez co dochodzi do zwolnienia depolaryzacji i wydłużenia czasu trwania potencjału czynnościowego kardiomiocytów. W EKG będzie to widoczne jako poszerzenie QRS. TLPD blokują również kanały potasowe, przez co wydłuża się odstęp QT, a pacjent jest predysponowany do groźnych dla życia zaburzeń rytmu serca, np. wielokształtnego częstoskurczu komorowego czy migotania komór. Istotny jest również wpływ antagonistyczny wobec receptorów alfa-adrenergicznych, co powoduje hipotonię.
Leczenie jest w głównej mierze objawowe. W przypadku wystąpienia wielokształtnego częstoskurczu komorowego bądź dynamicznie zmieniającego się zapisu EKG należy zastosować dożylnie wodorowęglan sodu jako odtrutkę skierowaną na odblokowanie kanałów sodowych.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”