Czy to jeszcze strach? A może to już lęk? - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Czy to jeszcze strach? A może to już lęk?

Strach to poczucie zaniepokojenia w wyniku kontaktu ze źródłem zagrożenia. Co w przypadku, kiedy boimy się nieco inaczej, nieco częściej? Czy zwykły strach może przerodzić się w nieznośne uczucie, które utrudnia codzienne funkcjonowanie? Oczywiście, dzieje się tak w przypadku lęku. Strach i lęk to terminy stosowane naprzemiennie w języku potocznym. W nomenklaturze medycznej są to jednak dwa odrębne terminy. Lęk to zjawisko psychopatologiczne, które utrudnia codzienne funkcjonowanie pacjentom dotkniętym tym zaburzeniem. Zaburzenia lękowe to grupa najczęściej diagnozowanych zaburzeń psychicznych. Jeśli to zaburzenie jest tak częste w diagnozach, to czy my, jako medycy, wiemy o nich równie dużo?

Słowa kluczowe

zaburzenia lękowe, lęk, zaburzenia psychiczne, zdrowie psychiczne

Wstęp

Strach przed skokiem na bungee czy ze spadochronem, głębokim nurkowaniem czy pędzącym w naszym kierunku samochodem – to tylko kilka przykładów strachu, który jest reakcją organizmu na zagrożenie. To całkowicie zdrowy i normalny odruch. Czy można go jednak nazwać lękiem? Zdecydowanie nie! Pomiędzy tymi pojęciami jest ogromna różnica. Strach to reakcja w pełni fizjologiczna, lęk natomiast jest zjawiskiem psychopatologicznym.

Myśląc o zdrowiu psychicznym, większość z nas pomyśli o schorzeniach takich jak depresja czy schizofrenia. Jest jednak coś, co znacznie częściej występuje wśród współczesnego społeczeństwa – są to zaburzenia lękowe.

Zaburzenia lękowe – co to?

Strach i lęk od zawsze występują w języku potocznym jako terminy zamienne. Jest jednak spora różnica pomiędzy tymi pojęciami. O ile strach występuje u nas fizjologicznie, gdy obawiamy się jakiegoś konkretnego bodźca, o tyle lęk dopada pacjenta bez konkretnej przyczyny, często samoistnie i nagle, utrudniając codzienne życie oraz funkcjonowanie.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Reklama
ratownicy24-na-ratunek
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.